banner15

Kosova'nın en büyük mabedi İsa Bey Camii-VİDEO

Kısa süre önce ibadete açılan Bayrampaşa İsa Bey Camii ile Mitroviça artık, Kosovalı Müslümanların en büyük ibadet yerinin de adresi oldu

Kosova'nın en büyük mabedi İsa Bey Camii-VİDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova'nın en özel şehirlerinden biri olan Mitroviça'nın güney tarafında Arnavutlar, kuzey tarafında ise Sırplar yaşıyor. Kent Kosova’nın en büyük mabedi İsa Bey Camii’ne ev sahipliği yapıyor. Mitroviça, 1999 Kosova Savaşında ikiye ayrıldı. Güney tarafında Türk Arnavut ve Boşnakların, kuzeydeyse Sırplar'ın yaşadığı bölünmüş bir şehir. Kosova ovasının kuzey düzlüklerindeki Mitroviça, savaşın üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen hala yaralarını sarmaya çalışıyor.

Kuzey Haber Ajansı'nın haberine göre Avrupa'nın tek ikiye bölünmüş şehri olan Mitroviça'nın sembolüyse İbre Nehri. MÜSLÜMAN BÖLGENİN ŞEHİT ANITLARI

Müslümanların yaşadığı bölgede, savaşta şehit düşenlerin anıtları yer alıyor. Tarihi dokusuyla dikkat çeken Mitroviça'nın güneyi ve kuzeyi mimari eserlerle bezeli. Bu yapılardan biri İbre koprüsünün yanında yükselen Osmanlı dönemine ait Mitroviça Camii.  

Kosova'nın en eski yapılarından biri de Mitroviça'da yer alan ve 1928 yılına ait olan tarihi kütüphane. Kütüphane binası şimdilerde boş. Binanın alt kısmı ise alışveriş merkezi olarak kullanılıyor.

İSA BEY CAMİİ EN BÜYÜK MABED

Osmanlı devrine ait izler taşıyan Mitroviça, 19 yüzyıldan itibaren gelişme gösterdi. Madenciliğin yaygın olduğu şehir bugün Kosova'nın en büyük sanayi bölgelerinden biri. Kısa süre önce ibadete açılan Bayrampaşa İsa Bey Camii ile Mitroviça artık, Kosovalı Müslümanların en büyük ibadet yerinin de adresi oldu.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 12:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48