Kosova’nın Üsküp Büyükelçisinden yine ırkçı paylaşım

Kosova’nın Üsküp Büyükelçisi Gjergj Dedaj, bugün Facebook hesabından yaptığı paylaşımla yeniden Türkiye, Türkler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etti.

Kosova’nın Üsküp Büyükelçisinden yine ırkçı paylaşım

Arnavutluk'un başkenti Tiran’da açılan 15 Temmuz Anıtının fotoğrafını paylaşan Kosova’nın Üsküp Büyükelçisi Gjergj Dedaj, “Tiran’da Erdoğan Türkiye’sinin siyasi anıtına hayır. Orada Osmanlı İmparatorluğunun soykırımına, Tivar katliamına, komünizm mağdurlarına ve Kosova savaşı anıtları için yer vardır fakat asla Erdoğan Türkiye’sinin politikaları için değil” yazdı.

“Kuzey Makedonya ve Kosovalı Yetkilileri Göreve Davet Ediyoruz”

Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı Beycan İlyas, Kosova büyükelçisinin açıklamalarını “saçma” olarak nitelendirdi ve bu paylaşımı sert bir şekilde kınadıklarını söyledi.

İlyas, “Kosova Büyükelçisi bir kez daha yaptığı paylaşımla ırkçılığını gözler önüne sermiştir. Türk milletine, Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etmiştir. Türk Demokratik Partisi olarak bu durumu kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya ve Kosovalı yetkilileri göreve çağıran İlyas, “Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanlığının bu olay sonrası adımlar atmasını bekliyoruz. Aynı zamanda Türkiye’nin dost ülke ve kardeş millet olarak gördüğü Kosovalı yetkililerin de bu şahsa karşı önlem almasını istiyoruz” diye konuştu.

“Bu Büyükelçiyi Tanımıyoruz”

Kosova Büyükelçisini tanımadıklarını ve bundan sonra da katılacağı herhangi bir toplantıyı TDP yetkililerinin terk edeceğini kaydeden İlyas, “Eğer ki bu paylaşımlarından dolayı özür dilemezse hem buradaki soydaşlarımız hem de Kosova’daki soydaşlarımızla birlikte bu şahsı Kosova Büyükelçiliği önünde protesto edeceğiz” dedi.

Daha Önce de Irkçı Paylaşımlar Yapmıştı

Kosova’da Dışişleri Bakan Yardımcısı olduğu dönemde “Türkler Kosova’da Sırplar gibi katliam yapmıştır. Bunların kökünden temizlenmesi gerekiyor” diyen Dedaj, cezalandırılmak yerine Üsküp Büyükelçisi olarak atanmıştı. Makedonya ve Kosova Türklerinin tepkisine rağmen Dedaj göreve başlamıştı.

Kaynak: Yeni Balkan

banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ishak gülşen
ishak gülşen - 1 yıl Önce

bu irkçı ve köktendinci katoliğin ilk icraatı değilki bu. Daha önceden dışişleri bakan yardımcısıyken böyle saçmalamaları olmuştu. Kosova halkının büyük çoğunluğu müslüman olan bir ülke ve bunun gibi karaktersiz siyasetçilerin açıklamaları kesinlikle tüm kosovalıları kapsamaz.

Astrit Prishtina
Astrit Prishtina @ishak gülşen - 1 yıl Önce

kosovo is secular majority. Only 5-7% of kosovars are muslim, who goes regullary ore once on a while in the mosques. Kosovan Ambasador is proud albanian-Kosovan

Ilir krasniqi
Ilir krasniqi - 1 yıl Önce

15 temmuzun Arnavutluk ile alakası nedir o abide oradan kalkmalidir

banner39