banner39

Kosova'nın yerel kıyafetleri yeniden revaçta

Prizren'de bir terzi tarafından yeniden üretilen Kosova'nın mahalli kıyafetleri büyük ilgi görülüyor

Balkanlar 19.03.2013, 09:53 19.03.2013, 14:27
Kosova'nın yerel kıyafetleri yeniden revaçta

Kosovalıların özel günlerde giydiği an'anevî kıyafetler günümüzde Prizren'de bir dükkânda yaşatılıyor.

Diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi Kosova'da da geleneksel kıyafetler renklere ve kullananların yaşlarına göre farklılık gösteriyor. Ananeye göre, yeni evliler genelde daha renkli kıyafetler tercih ederken, evlilik yaşına gelmiş genç kızlar sade elbiseler giyiyor.

Erkek kıyafetlerinin çoğunda uzun gömlek, şalvar pantolon ve pantolonla aynı kumaştan olan yelek kullanılıyor. Bele takılan kırmızı renkte yün kemer ise kıyafeti tamamlıyor. Kadınlar ise genelde uzun elbise üzerine bele bağlanan yünden geniş kemer ve yine beldeki kemerle aynı renkteki yün yelek giyiyorlar. "Cityan" denilen şalvarlar, gömleğin üstüne giyilen el işi yelekler, Kosova'nın günümüzde kullanılan yöresel kıyafetlerinin en önemlisi... Şehirlere göre ayrılan kıyafetlerin çoğunda Bizans ve ortaçağ motiflerini de görmek mümkün...

Prizren'in merkezinde yer alan yöresel kıyafetler dükkânı, bu geleneğin günümüzdeki son temsilcilerinden... Arta Butuci ve ailesi küçük dükkânlarında Kosova'nın geleneksel kıyafetlerini geleceğe taşıyor.

Arta Butuci "Ailemle birlikte bu işi yapıyoruz, bundan da şeref duyuyorum. Geleneğimize sahip çıkmak çok önemli ve ailem bunu başarmış. Çocukluğumdan beri bu gelenekle büyütüldüm ve bunu devam ettirmek benim vefa borcum. Aslında bu hususta şanslıyız, çünkü burada bu işi yapan birçok çalışan elemanımız var. Ismarlama kıyafetler de çalışanlarımız tarafından birkaç gün içinde dikilerek temin edilebiliyor" diyor.

Kosova'nın bağımsızlık kutlamalarında, yöresel kıyafetlerin satışında büyük artış yaşanıyor. Yöresel kıyafetler Kosova'nın folklorünün de ayrılmaz parçası... Bağımsızlık sonrası Kosova'da  özellikle Arnavut düğünlerinde, kına gecelerinde mutlaka bu kıyafetler giyiliyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?