banner39

Kosova'yı karıştıran Sırp bakan görevden alındı

Kosova Başbakanı Mustafa, "Yablanoviç artık Bakanlar Kurulu'nun bir üyesi değil" dedi

Balkanlar 03.02.2015, 21:08 04.02.2015, 08:51
Kosova'yı karıştıran Sırp bakan görevden alındı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova'da, Sırp kökenli Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Aleksandar Yablanoviç'in görevden alındığı bildirildi.

Kosova Başbakanı İsa Mustafa, düzenlediği basın toplantısında, "şehit ailelerine hakaret ettiği" gerekçesiyle görevden alınması istenen Yablanoviç'in artık Bakanlar Kurulu'nun bir üyesi olmadığını söyledi.

Mustafa, Yablanoviç'in görevden alınmasıyla ilgili detaylı bir açıklama yapmaktan kaçındı

Yablanoviç ise gün içerisinde yaptığı açıklamada, istifa etmek gibi bir niyetinin olmadığını belirterek, sadece Noel'den bir gün önce yaşananları kınadığını ifade etti.

Sırp kökenli bakan ayrıca, düzenlenen protestoların da kendisini görevden alınması ile ilgili olmadığını, muhalefet partilerinin sokağı kullanarak iktidara gelmeyi hedeflediğini ileri sürdü.

Kosova'daki şehit yakınları ve vatandaşlar, Ortodoksların Noelinden bir gün önce, 6 Ocak günü, Cakova şehrine giden ve içinde Kosova'daki savaşta katliamlar yapan bazı Sırpların da bulunduğu bildirilen otobüsün önünü keserek, Cakova'daki kiliseye girişini engellemişti.

Bu olay üzerine Yablanoviç'in şehit yakınlarını aşağılayıcı ve hakaret içeren açıklamada bulunmuş, bu kişiler hakkında "vahşiler" ifadesini kullanmıştı.

Kosova'da, 24 ve 27 Ocak'ta düzenlenen büyük çaplı protestoların iki nedeninden biri de Sırp kökenli bakanın görevden alınması talebiydi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?