banner39

Kosova'yı temsil etmesine izin verilmedi

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, judocu Majlinda Kelmendi'nin Kosova adına yarışamayacağını açıkladı

Balkanlar 25.05.2012, 14:05 25.05.2012, 14:05
Kosova'yı temsil etmesine izin verilmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova Spor Bakanı Memli Krasniçi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) judocu Majlinda Kelmendi'nin Kosova adına yarışamayacağı yönündeki kararıyla ilgili, "IOC bu kararıyla sadece Majlinda için değil, Kosova'daki binlerce sporcunun umutlarını kararttı" dedi.

IOC'nin Kosovalı judocu Majlinda Kelmendi'nin 2012 Londra Olimpiyatları'na Arnavutluk adına katılamayacağı yönündeki kararı üzerine Bakan Krasniçi, bunun insani olmadığını kaydetti.

Kararı yanlış bulduğunu belirten Krasniçi, "IOC bu kararıyla sadece Majlinda için değil, Kosova'daki binlerce sporcunun umutlarını kararttı.

Uluslararası yarışmalarda engellere rağmen büyük başarı kaydeden, olimpiyat normlarını yerine getirmiş olan judocu Kelmendi'ye çok büyük haksızlık yapıldı" diye konuştu.

Krasniçi, "IOC'nin, olimpiyat ilkelerini çiğnediğini ve Kosova sporcularına uluslararası spor yarışmalarında yıllarca yapılan haksızlıklara bir yenisini oluşturduğunu" dile getirdi.

Öte yandan IOC'nin judocu Kelmendi'nin "Ülkemi temsilen katılamazsam da bana resmi açılış geçidinde yer almama izin verin" isteğine de onay vermediği belirtildi.

IOC'nin Kelmendi kararı Kosova'da üzüntüyle karşılandı. Ülkede Kelmendi'nin olimpiyatlarda Kosova'yı temsil edeceği düşüncesiyle Kelmendi fotoğrafıyla "Kosova olimpiyatlarda" yazılı afişler hazırlanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?