banner15

Kozaklar Aksenov'un emrinde olacak

Kırım'ın ilhakında etnik rol oynayan ve bu süreçte silahlanan Kozakların, Kırım Başkan Vekili Aksenov'un emrinde varlıklarını sürdürecekleri belirtildi

Kozaklar Aksenov'un emrinde olacak

Kırım’da Kırım Tatarlarına karşı kurulan kozak birlikleri artık doğrudan Kırım Başkan Vekili Sergey Aksenov’a bağlı olacak.

“Yedinstvo” (Birlik) kozak teşkilatının Atamanı Anton Sirotkin, Başbakan Sergey Aksenov’un Kırım Kozaklar Dairesi’nin kurulmasına ilişkin karar imzalayacağını ve bu departmanın doğrudan Kırım Başkanına bağlı olacağını bildirdi.

“MİR 24” televizyon kanalına konuşan Sirotkin, “Önümüzdeki günlerde Kırım Bakanlar Kurulu’nda Kırım Kozaklardan sorumlu bölümün kurulmasına ilişkin kararın imzalanmasını bekliyoruz. Herhangi bir bakanlığın alt bölümü olmayacağız. Doğrudan Kırım Başkanına bağlı olacağız” dedi.

Aksenov’un kararından sonra Kırım ve Sivastopol’deki Kozakları aynı çatı altında birleştirecek birleştirecek Tavriya Askeri Kozak Cemiyeti’nin kurulması için Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin’e müracaatta bulunulacağını söyleyen ataman, “Vladimir Vladimiroviç (Putin) girişimlerimizi onaylarsa yerlerde çalışmalarımıza başlayabileceğiz ve Savunma Bakanlığı dahil tüm yürütme organlarıyla kaliteli ve etkili ilişki kurabileceğiz” dedi.

Kırım’da faaliyet gösteren paramiliter kozak birlikleri 2012 yılında Kırım Tatarlarının üzerinde hak ettiği topraklarda kurdukları kulübeleri yıkmışlardı. Kozaklar, Rusya'nın Kırım'ı ilhakı sürecinde de aktif rol aldılar.

Kaynak: QHA

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 15:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48