banner39

KTMM Başkanı Çubarov hapse atılabilir

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov hakkında cezai soruşturma açıldı. Çubarov'un hapse atılması söz konusu olabilir

Balkanlar 06.05.2014, 10:12 06.05.2014, 11:26
KTMM Başkanı Çubarov hapse atılabilir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, kendisi hakkında cezai soruşturmanın açıldığını bildirdi.

Refat Çubarov, 5 Mayıs tarihinde Akmescit’te yapılan basın toplantısında, “Benden başka daha bir kişi hakkında cezai soruşturmanın açıldığını biliyorum. Bu kişinin kim olduğunu kesin bilmiyorum, ama tahmin edebiliyorum” dedi.

KTMM Başkanı, cezai soruşturmanın ardından hapsedilebileceğini söyledi: "Ayrıca, hapsedilen sadece ben olmayabilirim".

Refat Çubarov ayrıca, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girişinin yasaklanmasına karşı protesto eylemlerine katılan ve yarımadada bazı yolları trafiğe kapatan kişilere açılan davayı da yorumladı.

Rusya kanunları ile Ukrayna kanunları arasında farkların olduğunu ve bundan dolayı 3 Mayıs’ta düzenlenen protesto eylemlerine katılanların ciddi bir şekilde cezalandırılabileceğini belirten Çubarov, “KTMM’ye gelmeden önce protesto eylemlerine katılanlara karşı düzenlenen mahkeme sonuçları hakkında bilgi aldım. İki kişi 10’ar bin ruble ceza aldı. Sıradan bir kişi için bu çok büyük bir miktar. Anladığım kadarıyla hükümet baskı yöntemine odaklandı” dedi.

KTMM Başkanı, şimdilik Rusya kolluk kuvvetlerinin başlattığı bu baskının nihai amacının kendisine belli olmadığını vurguladı: "Hedef diyapazonu geniş olabilir. Direkt şantajdan tutun da Kırım Tatarlarına yönelik uzağa giden planlara kadar her şey olabilir".
Çubarov: "Eğer bu adımların amacı protestoları "zararsızlaştırmaksa", bu insanlar Kırım Tatar milli harekatının anlamını anlamıyorlar. Harekatı lidersiz bırakmak, bu harekatın sona ereceği anlamına gelmez. Öte yandan, Kırım Tatar milli harekatı her türlü şiddeti istisna eden bir harekat - bunu anlamak gerekiyor. Kırım Tatarları ile sadece açık ve net konuşmak gerekiyor. Ancak bu diyalog yok".

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?