banner39

Kuşatmanın 20. yıldönümünde kırmızı hat/ FOTO

Bosna kuşatmasının 20. yıldönümü dolayısıyla Saraybosna'daki Titova Caddesi'ne 11 bin 541 savaş kurbanlarından her biri için birer kırmızı sandalye konuldu

Balkanlar 06.04.2012, 14:43 06.04.2012, 15:36
Kuşatmanın 20. yıldönümünde kırmızı hat/ FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna'daki savaşın başlamasının 20. yıl dönümünde başkent Saraybosna'da hayatını kaybeden 11 bin 541 savaş kurbanı anısına kentin en merkezi caddesi olan Titova'ya 11 bin 541 kırmızı sandalye dizildi.

Saraybosna'nın kuşatma altına alınmasının 20. yıl dönümü nedeniyle kentte çeşitli anma etkinlikleri düzenleniyor.

Anma etkinlikleri kapsamında, Saraybosna'nın en işlek caddesi olan Titova trafiğe kapatıldı. Savaşta hayatını kaybeden Saraybosnalılar anısına ''Özgürlük Ateşi''nden Alipaşa Camisi'ne kadar kırmızı sandalyeler dizildi. Savaşta yaşamını yitirenlerin ''kanını'' temsil eden kırmızı sandalyeler, cadde boyunca insanları hüzne boğan acı bir görüntü oluşturdu.

Kırmızı sandalyelerin dizildiği cadde boyunca bugün Cuma namazının ardından, anma programı düzenlenecek. Tören kapsamında, çoğunluğu çocuk ve öğrencilerden oluşan 750 kişilik koro hüzünlü parçalar seslendirecek.

Etkinliğin organizatörü Haris Paşoviç, hayatını kaybeden insanları anmak ve onların hatırasına saygıda bulunmak amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirtti.

Dünyaya barış mesajı göndermek istediklerini vurgulayan Paşoviç, ülkedeki sorunları insani yöntemlerle çözmek niyetinde olduklarını vurguladı.

Bu arada, merhum Aliya İzzetbegoviç'in mezarının da bulunduğu Kovaçi Şehitliği'nde ise anma programı düzenlendi. Törene, Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Hırvat üye Jelyko Komşiç ve öteki yetkililer katıldı.
Tören kapsamında, şehitler anıtına ve merhum Aliya İzzetbegoviç'in mezarına çiçek bırakıldı. Sessizliğin ve hüznün hakim olduğu program daha sonra okunan duayla sona erdi.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü