banner39

Macaristan Türk akımından umutlu

Macar bakan Siyyarto, Putin'in ziyaretinin enerji arzının güvenliği ve Türk akımı açısından önemli olduğunu savundu

Balkanlar 17.02.2015, 14:39 17.02.2015, 14:39
Macaristan Türk akımından umutlu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Siyyarto, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Budapeşte ziyaretinin, Macaristan’a enerji arzının güvenliğini sağlama açısından büyük önem taşıdığını savundu.

Macar Gazetesi Hungary Today’in haberine göre Siyyarto, Rusya’nın, Orta Avrupa’ya enerji arzının sağlanması konusunda önemli ortağı olmaya devam edeceğini söyledi. Rusya’nın üçüncü ticari ortakları olduğunu savunan Macar bakan Siyyarto, son zamanlarda ikili ticaret hacminde yaşanan düşüşün, ülkenin ekonomik göstergelerine çok ciddi etkisi olduğunu kaydetti.

Siyyarto, bu bağlamda Rusya lideri Putin'in Macaristan’ı ziyaret edeceği 17 Şubat’ın gündeminde, ikili ticaret hacminin artırılması yöntemlerinin olacağını ifade etti.

Siyyarto, Türk Akımı’nın inşaatı konusunda Avrupa’nın Türkiye üzerinden transfer edilecek doğalgazı ne zaman alacağı ve boru hattı inşaatının kimler tarafından finanse edileceği konularında kafalarda çok sayıda soru işaretlerinin olduğunu söyledi.

PUTİN’İN ZİYARETİ PROTESTO EDİLDİ

Bu arada Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de Human Platform tarafından düzenlenen eylemde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yarınki Budapeşte ziyareti protesto edildi. 

Human Platform tarafından yapılan açıklamada, Macaristan'ın batıya ait olduğunu belirtmek için sembolik eylem güzergahı olarak, Budapeşte'deki, doğu tren istasyonundan batı tren istasyonuna yürüyerek, Putin ve Macar Başbakanı Viktor Orban'ı protesto ettikleri belirtildi.

Göstericiler, Orban hükümetinin her geçen gün Avrupa'dan daha da uzaklaşarak Rusya'ya yakınlaştığını iddia ederek, yarınki görüşmelerde Macaristan ve Rusya arasında, Macaristan'daki mevcut nükleer enerji santralinin kapasite artırılması da dahil hiçbir konuda anlaşma imzalanmamasını talep ettiler.

Göstericiler, Macaristan, Ukrayna ve AB bayrağı taşıyarak, "İlliberal Putin demokrasisini istemiyoruz, Yeniden sömürge olmayacağız" sloganları attı.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?