banner39

Macaristan'da zorunlu askerlik tartışması

Macaristan Meclisi Başkanı Köver, "Eğer zorunlu askerlik uygulanırsa Macaristan daha güçlü olur" derken Başbakanı Orban, "Macaristan'da zorunlu askerlik olmayacak" ifadesini kullandı.

Balkanlar 17.01.2016, 18:41 17.01.2016, 18:43
Macaristan'da zorunlu askerlik tartışması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Macaristan Meclisi Başkanı Laszlo Köver'in zorunlu askerlik hizmeti hakkındaki açıklamaları tartışmalara neden oldu.

Macaristan Meclisi Başkanı Köver, Uj Neplap gazetesine verdiği röportajda, Macaristan'da, zorunlu askerlik hizmetinin kaldırılmasının "feci bir hata" olduğunu savunarak, bunun sonucunda ortaya çıkan durumun düzeltilmesinin, zorunlu askerliğe harcanan enerjiden daha fazlasını gerektireceğini söyledi.

Zorunlu askerlik hizmetinin tekrar yürürlüğe konulmasının genç erkeklerin göç etmesine yol açacağını da ifade eden Köver, şunları kaydetti:

''Zorunlu askerlik hizmeti tüm Avrupa'nın ortak karar alması halinde uygulanabilir. Zorunlu askerlik ya Avrupa'nın en batısından en doğusuna kadar tüm ülkelerde zorunlu kılınır ya da hiçbir şekilde uygulanamaz. Eğer zorunlu askerlik uygulanırsa Macaristan daha güçlü olur. Terörizm ve yasa dışı sığınmacı olaylarından dolayı ortaya çıkan belirsizlik durumu nedeniyle uzak gelecekte zorunlu askerlik konusunun tekrar gündeme gelmesi muhtemel.''

Konu ile ilgili M1 kanalına açıklamalarda bulunan Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise Macaristan'da zorunlu askerlik hizmetinin tekrar uygulanmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Orban, ''Macaristan'da zorunlu askerlik olmayacak. Şu an gündemimizde böyle bir konu yok, ayrıca gündeme de gelmeyecek. Bu konuyu hiçbir şekilde tartışmayı planlamıyoruz" dedi.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?