banner39

banner35

Makedonya'da muhalefetten hükümeti düşürme hamlesi

Kuzey Makedonya’da muhalefetteki VMRO-DPMNE, Zaev hükümeti aleyhinde parlamentoda güvensizlik oylaması için girişimde bulunacağını duyurdu.

Balkanlar 10.12.2020, 15:15
Makedonya'da muhalefetten hükümeti düşürme hamlesi

Ana muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği'nin (VMRO-DPMNE) Başkan Yardımcısı Aleksandar Nikoloski, bir televizyon kanalına verdiği mülakatta, ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkışının yegane yolunun teşkil edilecek bir milli birlik hükümeti olduğunu söyledi. Nikoloski, “Zaev, koronavirüs pandemisinden ekonomi ve AB’ye entegrasyona tüm alanlarda başarısız olmasına rağmen istifa etmeyi reddediyor. Kendisini istifaya davet ettik lakin bunu yapmadı. Biz de bu nedenle parlamentoda güvensizlik oyu sürecini başlatıyoruz. Bu üç yönlü krizden çıkışın yegane yolu, ülkenin en üstün düşünürlerinden oluşan ve parlamentodaki tüm partiler tarafından desteklenen bir milli birlik hükümetidir. Krizden çıktığımız zaman erken seçime gidebilir ve yeni bir hükümet seçebiliriz” dedi.

Ağustos'ta güvenoyu almıştı

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliğinin (SDSM) genel başkanı Zoran Zaev hükümetinin 120 koltuklu parlamentoda 62 milletvekili bulunuyor. SDSM, Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ), BESA Hareketi ve Liberal Demokratik Partisi (LDP) tarafından oluşturulan koalisyonun bazı ortakları, Zaev’in Bulgaristan’la Makedon kimliği ve diline ilişkin meseleyi ele alış şekline itiraz etmişti. Ağustos 2020’de meclisten güvenoyu alan hükümete oylamada 62 milletvekili destek verirken 51 milletvekili aleyhte oy kullanmıştı.

Hükümetin Bulgaristan’ın Makedonların kökeninin Bulgar olduğu ve Makedonca’nın Bulgarca’ya ait bir lehçe olduğunun kabul edilmesi yönündeki taleplerini kabul etme işareti vermesinin ardından muhalefet partileri, ülke genelinde protesto eylemleri başlatmıştı. Aralık ayı başından bu yana devam eden protesto gösterileri çerçevesinde göstericiler, her gün belirli bir müddet hükümet binalarını abluka altına alarak Zaev'in istifasını talep ediyor. 

Zambak.ba

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?