banner15

Makedon polisinden mültecilere gaz | FOTO

Makedonya sınırında bulunan İdomeni kampındaki mülteciler sınırdaki tel çitlere yaklaşınca polis tarafından göz yaşartıcı gaz ile durduldu

Makedon polisinden mültecilere gaz | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan - Makedonya sınırındaki İdomeni'de, göçmen ve mülteciler çelik çiti yıkıp sınırı geçmeye kalkınca Makedon polisi göz yaşartıcı bomba kullandı. 

Makedon polisi iki ülkeyi ayıran dikenli tel çit ardındaki protestocu mültecilere de göz yaşartıcı bomba ile müdahale etti. 

Çitin etrafında toplanan 50 mülteci göstericilere göz yaşartıcı gazla yanıt veren polis arasında çıkan çatışmada en az bir kişinin yaralandığı sosyal medyada gösterildi.

Aksios köprüsünde otomobil ve kamyonetleri durduran polisler, araç şoförlerinin evraklarını tek tek inceledi. Diğer taraftan dün bölgede hakim olan şiddetli rüzgâr çok sayıda çadırın yırtılmasına yol açtı.

Pazar günü İdomeni’deki mültecileri göz yaşartıcı gaz yağmuruna tutan FYRO Makedonya polisinin “eseri” ise dün tren rayları üzerinde “sergilendi”. Özellikle mülteci çocuklar boş göz yaşartıcı gaz bombalarını ve plastik mermileri topladı

Mültecilerle birlikte bölgede bulunan STK üyeleri de FYRO Makedonya polisinin orantısız şekilde göz yaşartıcı bomba kullandığını ve bunun sonucunda da özellikle kadın ve çocukların nefes sorunları yaşadığı belirtildi. 

BASKILARDAN BUNALAN MÜLTECİLER GERİ DÖNDÜ

Yunanistan - Makedonya sınırında bulunan İdomeni bölgesi'ndeki mülteciler, Makedonya polisi ile yaşanan olayların ardından sınır bölgesinden ayrılmaya başladı.

İki günde 500'ü aşkın mülteci Yunanistan'ın diğer kamplarına gitmeyi kabul ederek otobüslerle İdomeni'den ayrıldı.

Bu arada İdomeni'de mültecilere Makedonya sınırını geçmeleri için kim yardım ediyor, konusunda büyük tartışmalar yaşanmıştı, dün Yunan polisi İdomeni'ye varan bütün arabalarda kontrollerde bulundu. Yapılan kontroller sonrasında 16 aktivist gözaltına alındı. Bunlardan Alman uyruklu bir kişi ise üzerinde bıçak bulunduğu için mahkemeye sevk edildi.

İdomeni kasabasında tel örgüleri yıkmaya çalışan bir grup ile polis arasında geçtiğimiz günlerde arbede yaşanmıştı. Sınır Tanımayan Doktorlar, en az 260 sığınmacının yaralandığını duyurmuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2016, 19:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48