banner39

Makedonya'da mültecilerin kahramanı: Legis

STK'lar sadece yemek dağıtmaz aynı zamanda tarihe tanıklık eder. Jasmin Redjepi, Makedonya'da "Sessizlerin sesi" mottosuyla kurduğu Legis isimli dernekle bu tanıklığı yerine getirenlerden. Redjepi ve Legis, mültecilerin ülkedeki kahramanı.

Balkanlar 25.05.2019, 00:50 25.05.2019, 01:02
Makedonya'da mültecilerin kahramanı: Legis

Furkan Özkul

Suriye iç savaşının şiddetlendiği dönemde mülteciler, geçişleri esnasında birçok Avrupa ülkesinde zor bir süreç yaşadı. Göçmen akını başladığında birkaç arkadaşıyla harekete geçen ve sonrasında birçok mültecinin acılarını, dertlerini ve sıkıntılarını paylaşan Legis'in kurucusu ve Al Jazeera yorumcularından Jasmin Redjepi o dönem kendisini etkileyen hikayelerini bizle paylaştı.

Bugün başta AP (Avrupa Parlamentosu) olmak üzere uluslararası kuruluşlar Jasmin Redjepi'yi dinlemek üzere seminer ve çalıştaylara çağırıyorlar. Redjepi'nin kriz yönetimi ve koordinasyon alanında söyleyeceği çok şey var...

Legis'in kurucusu ve sekreteri Redjepi, Makedonya polisi tarafından Ramazan ayında tutuklanan 450 mülteci ile ilgili yaşadığı olayı anlattı. 150 kişilik bir hapishanede 450 mültecinin kaldığını belirten Redjepi, iftar vermek istediği göçmenlerle ilgili ilk etapta olumsuz yanıt aldığını ancak ısrarlar neticesinde sadece kendisinin bu hapishaneye alındığını ifade etti.

Redjepi, hapishaneye girdiğinde çok kötü bir manzarayla karşılaştığını, erkek, kadın ve çocukların merdivenler de dahil olmak üzere hapishanede kalmaya zorlandığını kaydetti. Telefonun ve herhangi bir kayıt cihazının yasak olduğu hapishanede bir mültecide bulunan telefonla durumun video görüntülerini elde etti. Ardından basına vererek buradaki insanlık dışı ortamı dünya kamuoyuna duyurdu. Böylelikle içeriden ve dışarıdan gelen baskılarla mülteciler, Ramazan ayında Kadir Gecesinde serbest bırakıldılar.

STK'LAR SADECE YEMEK VE KALACAK YER VERMEZ, AYNI ZAMANDA TARİHE ŞAHİTLİK EDERLER

Jasmin Redjepi'yi etkileyen bir başka olay ise Brüksel'de yaşanmış. Hukuk Fakültesinde verdiği bir seminerde soru sormak üzere söz alan birinin göz yaşlarıya "Ben sizi tanıyorum" dediğini aktardı. Redjepi, "Beni nereden tanıyorsun?" diye sorduğunda, soru soran kişi, "Sınırda bize yemek verdiniz ve Avrupa'ya göç güzergahında bize yol gösterdiğiniz. Ben Belçika'ya geldim, dil öğrendim ve hukuk fakültesine kaydoldum" ifadelerini kullandığını söyledi. Bunun üzerine Redjepi'nin soru soran kişiye verdiği cevap dikkat çekici, "Biz sadece size yemek vermedik ve yol göstermedik. Biz sizin güvenliğiniz için oradaydık.

"SAVAŞTA ÇOK DAHA KÖTÜLERİNİ GÖRDÜK"

Legis çalışanlarından Fatih Hüseyin ise, yaşlı bir Suriyeli amcayla aralarında geçen olayı anlatıyor. Hüseyin, küçük bir çadırda yerin üzerine konulmuş bir kartona uzanan yaşlı adama battaniye getirdiğini ve rahat etmesi için yere sermek istediğini söylemiş. Yaşlı adam rahatının gayet iyi olduğunu çünkü Suriye'de savaş esnasında hiçbir şey bulamadıklarını belirterek o anki durumundan duyduğu memnuniyeti dile getirmiş.

LEGİS KİMDİR?

Legis 2014 yılında kuruldu. Savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan mültecilerin barınmaları, gıda ihtiyaçları ve güvenlikleri için Makedonya'da çalışmalar gerçekleştiriyor.

Legis son iki yıldır, Avrupa içlerine yönelen sığınmacılarla yoğun mesai harcıyor.

Legis kuruluşunun gerçekleştirdiği her faaliyet; yasalar, uluslararası hukuk ve insan hakları çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Onurlu bir yaşamın her zaman mümkün olduğuna inanan Legis, hükümetlerin insanlara yaklaşımlarını takip ederek, ortaya çıkan olumsuzluklara karşı sivil bir inisiyatif ortaya koyuyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?