Makedonya'da Arnavutlardan yeni bir siyasi hareket

Makedonya'daki Arnavut entelektüeller, BESA (Ahde Vefa) isminde yeni bir siyasi parti kurdu

Makedonya'da Arnavutlardan yeni bir siyasi hareket

Seyyid Emin/ Dünya Bülteni - Üsküp

Makedonya’daki mevcut Arnavut siyasi partilerin başarısızlığı ve Arnavut halkın bu partilerde karşılığını bulamaması nedeniyle Makedonya’daki Arnavut entelektüeller tarafından BESA (Ahde Vefa) isminde yeni bir siyasi hareket başlatıldı.

Üsküp’teki bir otelde düzenlenen toplantıyla “Besa” (Ahde Vefa) siyasi hareketinin kurulduğu resmen duyuruldu. Hareketin kuruluş amaç ve hedeflerinin anlatıldığı toplantıda aynı zamanda 52 kişilik kurucular kurulu ve kurulun görevleri açıklandı. Hareketin ilk kongresinin gerçekleşeceği tarihe kadar kurul koordinatörlüğünü Prof. Dr. Bilal Kasami üstlenecek.

Besa hareketinin kurucularından Afrim Gaşi temel hedeflerinin “Arnavut halkının ve ülkede yaşayan diğer etnik unsurların haklarına yoğunlaşacak, adalet, özgürlük ve demokrasi ilkeleriyle çalışacak bir simetrik devlet oluşturmak” olduğunu açıklarken aynı zamanda “ayrımcılık, yolsuzluk, seçici adalet ve mevcut hükümetin bulunduğu diğer olumsuz olaylar ile mücadele edileceğini” vurguladı.

Besa siyasi hareketinin kurucuları, hareketin kuruluşunu üç temel ilkeyle özetliyor: Özgün olması, ülkenin ihtiyaçlarından doğması; yerli olması ve yerel kaynaklardan ortaya çıkıp oluşması ile  iç ve dış tüm konularda tamamen bağımsız olması.

Besa siyasi hareketine mensup kişilerin sicillerinin temiz olduğunu ve ülkede bugüne kadar görülen siyasetçilerden farklı olduklarının altını çizen yöneticiler, “Arnavut siyasetinin, makam ve mevki gibi ihtirasları olan, hiçbir entelektüel birikime sahip olmayan ve insani değerlerin algılanması konusunda sorunlar yaşayan kişilere bırakılmaması gerektiğini” söylediler. Diğer siyasi partilerden en önemli farklarının ise “atılacak adımlar konusunda bir vizyonun olması ve bu vizyonu gerçekleştirmek için azimle çalışacak, bu ideali omuzlarında taşıyacak gençlere sahip olmak” olarak belirttiler.

Son olarak siyasi arenaya çıkan mevsimlik partilerden olmadıklarını söyleyen yöneticiler, hedeflerinin arasında “Makedonya siyasetinde yeni bir siyasi düşünce inşa etmek, Arnavut halkının umutlarını geri getirme ve bu siyasi başarısızlık ortamında Makedonya’daki Arnavut halkına ve diğer halklara yararlı politikalar üretecek siyasi irade oluşturmak” olduğunu ifade ettiler.

Birçok akademisyen ve gazetecinin yanı sıra Arnavutluk ve Kosova’dan siyasi parti temsilcilerinin katıldığı toplantıya Makedonya’daki Arnavut halkı da büyük ilgi gösterdi.

Partinin ilk kongresi altı ay içinde yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 11:52
banner53
YORUM EKLE

banner39