banner39

Makedonya'da gösterilerde şiddet: 55 yaralı

Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki Başbakanlık binası önünde toplanan bir grup, binaya yumurta ve taş atıp hükümetin istifasını istedi, 55 kişi yaralandı, 20 kişi gözaltında

Balkanlar 05.05.2015, 22:33 06.05.2015, 08:35
Makedonya'da gösterilerde şiddet: 55 yaralı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki Başbakanlık binası önünde toplanan bir grup, binaya yumurta ve taş atıp hükümetin istifasını istedi. Polisin sert müdahalede bulunduğu gösterilerde 34 gösterici ile 21 polis yaralandı, 20'nin üzerinde kişi de gözaltına alındı.

Muhalefetteki  Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Başkanı Zoran Zaev'in bugün düzenlediği basın toplantısında 2011 yılında emniyet mensubu tarafından öldürülen Martin Neşkovski adlı gencin ölümüyle ilgili bazı telefon kayıtlarını kamuoyu ile paylaşması üzerine yaklaşık 2 bin kişilik bir grup Başbakanlık önünde protesto düzenledi.

Hükümet karşıtı slogan atan grup, uzun süre Başbakanlık binasına yumurta ve taş attı. Protestoda binanın bazı camları da kırıldı.

Başbakanlık binasına taş ve yumurta atan göstericilere polis, TOMA ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından yeniden toplanan grup, Başbakanlık binası önünde oturma eylemi başlattı. Gece geç saatlerde gelen takviye polisler, oturma eylemi yapan göstericileri dağıtırken olaylarda, 34 gösterici ile 21 polis yaralandı, 20'nin üzerinde kişi de gözaltına alındı. Yaralılar ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Gösteriler ara sokaklarda yer yer sürerken gösterilerin son bulması için kentin belli noktalarına çok sayıda polis görevlendirildi.

Zaev, bugünkü basın toplantısında Neşkovski'nin ölümünün ardından Başbakan Nikola Gruevski, İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska ve İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İvo Koteski ve Gruevski'nin Özel Kalem Müdürü Martin Protugyer arasında geçtiği iddia edilen telefon kayıtlarını kamuoyuyla paylaşmıştı.

Martin Neşkovski isimli genç, 5 Haziran 2011'de yapılan genel seçimlerin ardından düzenlenen kutlamalarda sırasında, İçişleri Bakanlığı'na bağlı özel bir birliğin mensubu İgor Spasov tarafından öldürülmüştü. Spasov, 14 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Spasov'un cinayet gecesi görevli olmadığını savunan İçişleri Bakanlığı olayın üstünü örtmekle suçlanmış, o dönemde ülke çapında protestolar düzenlenmişti.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?