banner15

Makedonya'da 'İsrail rüşveti'nin gösterileri sürüyor

Makedonya'da terörle mücadele adı altında İsrail'den rüşvet alındığının ortaya çıkması ve telekulak skandalı üzerine başlayan protesto eylemleri birçok bölgede devam ediyor

Makedonya'da 'İsrail rüşveti'nin gösterileri sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Makedonya'da Cumhurbaşkanının siyasi af kararı, telekulak, İsrail'den rüşvet skandallarının hareketlendirdiği halk protestolarına dün de devam etti. Üsküp’ün yanı sıra Köprülü, Kriva Palanka, Berovo, İştip, Ustrumca, Kavadarci, Delçevo, Radoviş, Demir Hisar, Manastır, Resne ve Pirlepe’de de protestolar düzenlendi.

Üsküp’te Özel Yetkili Savcılık önünde toplanan protestocular, buradan meclis önüne yürüdü. Makedonya meclisi ve daha sonra önünde toplanılan Dışişleri Bakanlığı binasına boya balonları atıldı.

Makedonya'da terörle mücadele için İsrail tarafından rüşvet verildiğinin telekulak olayları sırasında ortaya çıkması ülkede tepkiyle karşılanmıştı. İsrail dışişleri bakanlığı konu hakkında açıklama yapmayı reddetmişti.

Makedon Netpres haber ajansı toplam 6 milyon 200 bin dolar paranın İsrail taraffından "özel polis birimi" oluşturulması için transfer edildiğini yazmıştı. İsrail iş dergisi Marker bahsi geçen rakamın Telekulak için kullanılacak ekipman için olabileceğini yorumlamıştı.

Makedonya İstihbarat Servisi Başkanı Saso Mijalkov ve İçişleri bakanlığı yetkilisi Svetlana Kostova arasında yapılan ve ortaya çıkan görüşme kayıtlarında Başbakan Nikola Gruevski ve Mijalkov'un aralarında gazetecilerin de olduğu 20 binden fazla kişiyi dinledikleri ortaya çıkmıştı. Ses kayıtlarının yayınlanmasının ardından Mijalkov istifa etmişti

Muhalefet özellikle istifa eden isimlerden İçişleri Bakanı Gordana Jankulovska ile İstihbarat Servisi Başkanı Saso Mijalkov'un yargı ve medyayı kontrol altında tutmak için usülsüz telefon dinlemeleri yaptığını savunuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 11:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48