banner15

Makedonya'da Kurtulmuş'a yoğun ilgi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 3 günlük Makedonya ziyaretinde resmi görüşmelerin yanı sıra Yörük Türkleri'nin yaşadığı köyleri de ziyaret etti. TİKA tarafından restore edilen okulların açılışına da katılan Kurtulmuş bölgede coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı.

Makedonya'da Kurtulmuş'a yoğun ilgi

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heyetle geçtiğimiz hafta Makedonya’ya üç günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Kurtulmuş, Makedonya ziyaretine ülkenin güneydoğusundan başladı. Kurtulmuş, Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov'la Doyran'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, İvanov'un onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, üç günlük Makedonya ziyaretinin ilk gününde Doğu Makedonya'daydı. Kurtulmuş, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın bölgede gerçekleştirdiği bazı projelerin de açılışını yaptı.

YENİ PROJE MÜJDELERİ VERDİ

Ülkenin doğusunda Yörük Türklerine ev sahipliği yapan Valandova'ya bağlı Dedeli Köyü'nde TİKA tarafından desteklenen sosyo-kültürel ve spor amaçlı tesisin açılışını Makedonya cumhurbaşkanı ile birlikte gerçekleştiren Kurtulmuş, bölgede yeni projelerin de müjdesini verdi.

Dedeli'nin ardından yine Valandova'ya bağlı Çalıklı Köyü'nde, TİKA tarafından tadilatı ve donanımı gerçekleştirilen okul binasının açılışını yapan Kurtulmuş, büyük bir coşkuyla karşılandı. Ellerinde Türk bayraklarıyla Kurtulmuş'u karşılayan öğrenciler ve okul yönetimi de, okulun yeni halinden memnun.

TİKA'YA TEŞEKKÜR ETTİLER

Namık Kemal İlköğretim Okulu Müdürü Mladen Kostadinov tadilat hakkında şu ifadeleri kullandı: “Namık Kemal Okulu'nun müdürü olarak, okulumuza yaptığı yardımdan ötürü TİKA'ya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Aynı şekilde okula yeni bir spor sahası inşa eden Makedonya hükümetine de teşekkür ediyorum. Bu sayede Türkçe öğrenim gören ögrencilerimiz artık daha iyi şartlarda eğitim alabilecek.”

Ziyareti kapsamında Makedonya İslam Birliği yetkilileriyle de görüşen Kurtulmuş, Üsküp'te faaliyet gösteren Uluslararası Balkan Üniversitesi'ni de ziyaret etti. Kurtulmuş, 2006 yılında Üsküp Vakfı tarafından kurulan üniversitede öğrenci ve öğretim görevlilerine hitaben bir konuşma da yaptı.

BİLİM VE SANATLAR AKADEMİSİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Ziyareti kapsamında Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski'nin yanı sıra bazı kabine üyeleri, yerel yetkililer ve Makedonya-Türkiye Ticaret Odası yetkilileriyle biraraya gelen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Makedonya Bilim ve Sanatlar Akademisi'ne de bir ziyaret gerçekleştirdi.

Başkent Üsküp'teki Osmanlı mirası tarihi eserleri gezen ve eserler hakkında bilgi alan Kurtulmuş, çarşı esnafıyla ve Üsküplülerle görüşme imkânı buldu. TİKA'nın, Makedonya'da pirinç üretiminin ve kalitesinin artırılması projesinin Üsküp'teki kapanış programına katılan Kurtulmuş'un ziyaretinin son günündeki durakları Kalkandelen, Plasnitsa, Struga ve Ohri şehirleriydi.

ÜNİVERSİTEDE KOFERANS VERDİ

2004 yılında resmi olarak kurulan ve bugün 17 bin öğrencisi bulunan Tetova Devlet Üniversitesi'ni ziyaret eden Kurtulmuş, burada,  “Adil ve Demokratik Bir Sisteme Geçişte Türkiye Örneği” konulu bir konferans verdi. Ardından Kalkandelen'deki Harabati Baba Tekkesi'ni gezen Kurtulmuş, Cuma namazını Alaca Camii'nde, Kalkandelenli Müslümanlarla birlikte kıldı.

Nüfusunun tamamına yakını Türkler'den oluşan Plasnica Belediyesini de ziyaret eden Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, TİKA'nın tadilatı ve donanımını gerçekleştirdiği Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nun açılışını yaptı. 2005 yılından bu yana Türkçe eğitimin sürdüğü okulda, TİKA'nın desteğiyle verilen Türkçe kurslarının da katkısı büyük.

ÖĞRETMENLER TÜRKÇE'YE HAKİM

Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Müdürü Güler Sabanoski, öğretmenlerinin de Türkçe'yi hâkim bir şekilde konuştuklarını söylerken;  “Okulumuzun eski ismi olan Stiv Naumov, 2009 yılında Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu olarak değiştirildi. 1. sınıftan 9. sınıfa kadar öğrenciler burada eğitim görüyor ve eğitim dilimiz Türkçe” ifadelerini kullandı.

Okulun öğretmenlerinden Ayfer Yusufoska, Plasnitsa'da eğitim gören öğrencilerin, Türk bayrağının dalgalandığı topraklarda Türkçe'yi yeniden öğrenmek için son derece istekli olduklarını söyledi. 

HALVETİ DERGAHINI ZİYARET ETTİ

Plasnitsa'nın ardından Struga kentine geçen Kurtulmuş ve beraberindeki heyet, Mustafa Kebir Camii'nde süren restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Struga Hasan Baba Tekkesi'nin ardından Kurtulmuş, ziyaretinin son durağı olan Ohri'de Pir Mehmet Hayati Halveti dergâhı ve türbesini ziyaret etti.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 18:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35