banner39

Makedonya'da muhalefet lideri hakkında 'casusluk' suçlaması

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkanı Zoran Zaev hakkında, "casusluk" ve "üst düzey devlet organlarına karşı şiddet" iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu

Balkanlar 01.02.2015, 13:03 01.02.2015, 13:03
Makedonya'da muhalefet lideri hakkında 'casusluk' suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Makedonya'da, aralarında ana muhalefet partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği'nin Genel Başkanı Zoran Zaev'in de bulunduğu dört kişi hakkında, "casusluk" ve "üst düzey devlet organlarına karşı şiddet" iddiasıyla suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

Başbakan Nikola Gruevski konuya ilişkin açıklamasında, geçen eylül ve kasım ayları arasında Zaev ile dört kez görüştüğünü belirterek, bu görüşmelerde Zaev'in kendisine aralarında cumhurbaşkanının da bulunduğu bazı üst düzey devlet adamlarının, bürokratların ve gazetecilerin yabancı istihbarat servislerince kaydedilmiş telefon görüşmelerini dinlettiğini söyledi.

Söz konusu telefon görüşmelerinin bazılarının doğru bazılarının ise doğru olmadığını öğrendiğini anlatan Gruevski, "Zaev, haftalar sonra bu ses kayıtları hakkında konuştu ve 'teknik hükümet' talebi karşılanmazsa bu ses kayıtlarını yayınlamakla tehdit etti" diye konuştu.

Başbakan Gruevski, ''Zaev'in yabancı istihbarat kuruluşlarından elde ettiği ve bazıları montajlanmış olan ses kayıtlarını kendisine dinletirken 'gururlu ve öz güvenli' olduğunu'' savunarak, devletin başına geçmek isteyen birinin muhalefetteyken yabancı istihbarat kuruluşları ile yaptığı işbirliğini anlatmasına şaşırdığını belirtti.

Gruevski, tüm bunlarla ilgili güçlü delilleri olduğunu savunarak, bugün aralarında Zaev'in de bulunduğu birkaç kişi hakkında "casusluk" ve "üst düzey devlet organlarına karşı şiddet" iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

"Devletin rehin olacağı bir senaryo kurgulamıştı" diyen Gruevski, Makedonya'nın 24 yıllık tarihinde hiçbir siyasinin böyle bir harekette bulunmadığını, ''tehdit ve şantajı'' kesinlikle kabul etmeyeceğini söyledi.

Gruevski, yargılama sürecinin hem yerli hem de yabancı kamuoyuna açık yapılacağını ve kendisinin de tüm sorulara cevap vereceğini vurgulayarak, "Bugünden itibaren birçok söylenti duyacaksınız ancak gerçekler ortaya çıkacaktır. Her şey hakkında çok güçlü deliller var" diye konuştu.

"DARBE" OPERASYONU 

Bu arada, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Darbe" kod adlı operasyon kapsamında anayasal düzeni değiştirmek ve halkın iradesine karşı gelmeye çalışanlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Zaev'in yanı sıra eski Güvenlik ve İstihbarat Kurumu Başkanı Zoran Veruşevski ve eşi ile Ustrumca Belediyesinden bir yetkili hakkında da "casusluk", "üst düzey devlet organlarına karşı şiddet" ve "suçlulara yardım etmek" iddialarıyla suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?