Makedonya'da seçimler 2016'ya ertelendi

Makedonya'da Ana Muhalefetin, İktidardaki Muhafazakar partinin tapelerini ortaya çıkarmasıyla başlayan ve aylarca süren skandal, AB ve ABD arabuluculuğunda bu sabah itibariyle son buldu

Makedonya'da seçimler 2016'ya ertelendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB Komiseri Johannes Hahn, Makedonya'daki liderlerin bir ay süren siyasi krize çözüm bulmak için gittiği Makedonya'dan anlaşma çıktı.

Siyasi liderler arasinda anlasma, bu sabaha karşı sağlandı. AB Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn baskanliginda biraraya gelen liderler nihai anlaşmaya vardı.

Reuters'dan alınan bilgilere göre anlaşma maddeleri arasında; Ülkenin 24 Nisan'da erken seçime gitmesi bulunuyor. Seçimlerde hile olduğunu söyleyerek 2014 yılından beri boykot ederek meclise gelmeyen Zoran Zaev liderliğindeki muhalefetteki sosyal demokratların Eylül ayında meclise geri dönmesine karar verildi. 24 Nisan 2016 tarihinde yapılması planlanan seçimden 100 gün önce yeni başbakan seçilmesi ve 15 Eylül'e kadar dinlemelerle ilgilenecek kamu savcısı dört partinin uzlasmaşıyla belirlenmesine karar verildi.

Anlaşmadaki bir diğer önemli madde, Ekim ayında ana muhalefetin belirleyeceği iki isim İçişleri ve Çalışma Bakanlığına getirilecek. Tarım, Maliye ve Kamu Yönetimi bakanlıklarına ise veto hakkına sahip muhalif bakan vekilleri atanacak.

Anlaşmanın Makedonya açısından tarihi önem taşıdığını söyleyen Hahn, bundan sonra reformlara odaklanılacağını ve Makedonya'nın AB ile müzakerelere başlayabileceği yönündeki tavsiye kararının büyük olasılıkla devam edeceğini duyurdu.

Taraflar anlasmayı kendi zaferleri olarak yorumlarken, ana muhalefet partisi bundan böyle yeni ses kaydı yayınlamayacağını açıkladı. İktidardaki Muhafazakar VMRO partisi lideri Nikola Gruevski'nin telefon görüşmelerini muhalefetin basına sızdırması sonucu Ocak ayından bu yana mecliste ipler kopmuştu.

Geçtiğimiz aylarda Zaev’in yayınladığı tapelerde Başbakan Gruevski ve İçişleri Bakanı’nın, 2011’de İçişleri Bakanlığı’na bağlı özel birimler tarafından dövülerek öldürülen Martin Neşkovski’nin dosyasının örtbas edilmeye çalıştıkları ortaya çıkmıştı. Aynı dönemde ülkenin Kumonova kentinde Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) armalı silahlı Arnavut milislerle Makedon polislerle çatışmaya başladığı haberleri gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 10:46
banner53
YORUM EKLE

banner39