banner39

Makedonya'da seçimlere itiraz

Makedonya'da, resmi olmayan seçim sonuçlarına göre oyların yüzde 55,25'ini alan Gyorge İvanov, ikinci kez bu ülkenin Cumhurbaşkanı oldu. Aynı gün yapılan parlamento seçimlerinden de sürpriz çıkmadı. Muhalefet ise seçimlerin yeniden yapılması gerektiğini savundu

Balkanlar 28.04.2014, 09:45 28.04.2014, 12:20
Makedonya'da seçimlere itiraz

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Makedonya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine, iktidardaki İç Makedon Devrimci Örgütü - Makedonya'nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi'nin (VMRO-DPMNE) adayı olarak katılan mevcut Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, seçimlerden zaferle çıktığını ilan etti.

Sabaha karşı başkent Üsküp'teki Ordu Evi'nde vatandaşlara hitap eden İvanov, seçimlerde demokrasinin, Makedonya vatandaşlarının ve Makedonya'nın galip geldiğini söyledi.

VMRO-DPMNE Genel Başkanı ve Başbakan Nikola Gruevski'ye kendisine güvendiği için teşekkür eden İvanov, cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki rakibi Stevo Pendarovski'ye hayatının geri kalanında başarılar diledi.

VMRO-DPMNE lideri ve Başbakan Gruevski ise seçimlerin partisi açısından başarılı geçtiğini ifade ederek, sandıkların büyük çoğunluğun sayımının tamamlandığını ve partisinin en yakın rakibi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Partisine (SDSM) 181 bin oy fark attığını söyledi.

Gruevski, yeni mecliste 123 sandalyeden 62'sine sahip olacaklarını belirterek, bunun seçmenlerin açık bir mesajı olduğunu kaydetti.

Bu arada, Devlet Seçim Komisyonu Başkanı Nikola Rilkovski, düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu ve parlamento seçimlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini söyledi.

Oyların sayımının tamamlanmasının ardından, Devlet Seçim Komisyonu'nun resmi olmayan ilk sonuçları açıklaması bekleniyor.

Makdonya'da dün cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu ile parlamento seçimleri yapılmıştı.

MUHALEFET SEÇİMLERİN YENİLENMESİNİ İSTİYOR

Makedonya'da, anamuhalefet Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Partisinin Genel Başkanı Zoran Zaev, seçimlerin yeniden yapılmasını istediklerini bildirdi.

Zaev, oy kullanma işlemlerinin tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, partisinin erken parlamento seçimlerini ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur sürecini kabul etmediğini söyledi. 

Seçimlerin demokratik ortamda gerçekleşmediğini ileri süren Zaev, koalisyon ortaklarıyla yarın bir araya geleceği ve ileride atılacak adımlarla ilişkin kararların alınacağını söyledi.

İktidar partisi İç Makedon Devrimci Örgütü - Makedonya'nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi (VMRO-DPMNE) adına konuşan Antonio Miloşoski ise "Bu seçimlerde cumhurbaşkanını, milletvekillerini seçen Makedonya kazandı" dedi. Miloşoski, seçimlerin ''Avrupa standartlarına uygun şekilde'' yapıldığını kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?