Makedonya'da Türkçe kurslarına yoğun ilgi

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Korkmaz, "Kayıtlarımızı başlattık. 15-26 Eylül tarihleri arasında kayıtlarımız devam etmekte. Geçen seneye nazaran kayıtlarımızın daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Çok fazla başvuru var" dedi

Makedonya'da Türkçe kurslarına yoğun ilgi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, kurulduğu 2010 yılından günümüze halka Türkçe öğretip Türk tarihini, edebiyatını ve sanatını tanıtan Üsküp Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe kurslarına bu yıl da yoğun ilgi var.

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Fuat Korkmaz yaptığı açıklamada, Türkçe eğitimi noktasında her yıl olduğu gibi bu yıl da üstüne koyarak başarılı bir grafik çizdiklerini belirterek, "Kayıtlarımızı başlattık. 15-26 Eylül tarihleri arasında kayıtlarımız devam etmekte. Geçen seneye nazaran kayıtlarımızın daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Çok fazla başvuru var." diye konuştu.

Enstitü olarak Türkçe eğitimi dışında kültür ve sanat alanlarında, edebiyattan tiyatroya, müzikten sanata birçok alanda çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Korkmaz, yıl içinde kütüphane sohbetleri, ilkokul öğrencilerine yönelik Makedonya'nın farklı köylerinde Türk masal saatleri ve aydınlar buluşması gibi etkinlikleri düzenlediklerini ifade etti.

Korkmaz, enstitü olarak sadece başkent Üsküp'e değil, ülkenin bütün şehirlerine ulaşabilecek çalışmalarla 2017 yılı faaliyetlerinin hazırlıklarına devam ettiklerini sözlerine ekledi.

6 YILDA BİN KİŞİ TÜRKÇE ÖĞRENDİ

Enstitü bünyesinde okutmalık yapan Mahmut Ayar da 2010 yılından günümüze yaklaşık bin kişiye Türkçe öğrettiklerini ifade ederek, sadece geçen yıl 550 civarında Makedonya vatandaşına Türkçe öğrettiklerini aktardı.

Enstitü bünyesinde verilen Türkçe kurslarının yanı sıra enstitü dışındaki çalışmalara da devam ettiklerini vurgulayan Ayar, Makedonya'daki Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Enformasyon Bakanlığı gibi devlet kurumlarının ve ülkedeki Türk kurumlarının çalışanlarına da Türkçe öğrettiklerini söyledi.

Ayar, Türkçe öğretirken, enstitü uzmanlarınca hazırlanan kitapları, bunun yanında teknolojik imkanları kullandıklarını belirtti.

Türkçe kurslarının her seviyesinin 144 saat sürdüğünü aktaran Ayar, "Altı okutmanla Makedonya'daki genç-yetişkin Türkçe öğrenmek isteyen herkese hizmet etmeyi bir görev bilmekteyiz. Bu yıl yoğun bir talep ile karşı karşıyayız. Uzman kadromuzla, geçen altı yılda olduğu gibi bu yıl da ihtiyaca en hızlı şekilde cevap vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Dört yıldır enstitünün kurslarında Türkçe öğrenen ve bu yıl da kurslara kayıt olan Üsküplü Muhammed İbrahimi ise Türkçe'yi "kültürel nedenlerden" dolayı öğrendiğini belirterek, "Halk olarak Türk devleti ve toplumu ile iyi ilişkilerimiz olduğundan Türkçe öğrenme kararı aldım. Türkçe öğrenmek, benim için ayrı bir mutluluk. Son seviyeye kadar devam etmeyi ümit ediyorum. Umarım başarılı olacağım." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2016, 12:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35