banner15

Makedonya'da yeni eğitim yılı başladı

Makedonya'da 20 bin öğrenci bu yıl 4 Eylül tarihinde ilk ders zili ile beraber eğitim yılına başladı

Makedonya'da yeni eğitim yılı başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Makedonya'da da ilk ders zili dün çaldı. Eğitim ve Bilim Bakanlığı öğrenci sayısı konusundaki resmi rakamların bu ayın ortalarında netleşeceğini duyurdu. Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Renata Renevska Deskoska, öğrencilere gönderdiği mesajda, eğitimin uzun bir yolculuk olduğunu ve bir yarış olmadığını belirtti.

Makedonya genelinde toplam 20 bin birinci sınıf öğrencisi dün ilk kez okul sıralarına oturdu. Makedonya’da bu yıl birincisi sınıfa kaydolan öğrenci sayısı 20 bin 437, liselere kaydolan öğrenci sayısı ise 17 bin 131 olarak belirlendi.

117 TÜRK ÖĞRENCİ KAYIT OLDU

Makedonya’da Türkçe eğitim veren ilkokullarda yeni eğitim ve öğretim yılı başladı. Üsküp Tefeyyüz ilköğretim okuluna bugüne kadar toplam 117 türk öğrenci kaydını yaptı. Yaşar Bey ilkokuluna kayıt yapan öğrenci sayısı ise sadece 6 oldu. 

Türk belediyelerinden biri olan merkez Jupa’daki Mustafa Kemal Atatürk ilkokuluna bu eğitim yılında toplam 20 Türk öğrenci kayıt yaptı.

MAKEDONYA'DA TÜRKÇE EĞİTİM

Makedonya’da Türkçe eğitimi Makedonya'da yaşayan Türk nüfus, Türkçe eğitim konusunda ciddi sorunlarla karşı karşıya. TİKA ile işbirliği içerisinde çalışan Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği sorunların çözümü için yoğun çaba harcıyor. Makedonya genelinde toplam 65 ilkokulda ve 13 lisede Türkçe eğitimi veriliyor. 

Halen eğitimin devam ettiği Türkçe sınıf sayısı ise 19. Türkçe eğitim veren ilkokulların hepsi 9 yıllık eğitim verme kapasitesine sahip olamıyor ve büyük bir bölümü sadece beşinci sınıfa kadar Türkçe eğitim verebiliyor. Altıncı sınıftan dokuzuncu sınıfa kadar olan öğrenciler ise Makedonca yani ana dilinin dışında başka bir dilde eğitim görmekte zorlanıyor. 

Özellikle doğu Makedonya’da bu sorun daha büyük bir seviyede görülüyor. Radoviş, Konçe ve Çalıklı olmak üzere doğu Makedonya’da sadece üç okul dokuzuncu sınıfa kadar Türkçe eğitim verebiliyor. 

TİKA ile işbirliği içerisinde çalışan, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği her yıl, ülke genelinde kırtasiye ve burs yardımıyla Türk öğrencilerin eğitim görmesine katkı sağlıyor. Eğitim konusunda en büyük sorunlardan biri de, özellikle doğu Makedonya okullarında yaşanan kadro eksikliği.  

Makedonya'da Türkçe eğitimde karşılaşılan bir diğer sorun da Türkçe kitap eksikliği. Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği, 2011 yılında başlattığı bir proje ile ilkokul ve liselerde 50'ye yakın kitabı ücretsiz dağıttı. 

Bütün bu çalışmalara karşın, Makedonya’da yaklaşık 2 bin Türk öğrenci Türkçe eğitim göremiyor. Özellikle batı Makedonya’da, Türkçe eğitimin yapılması taleplerine eğitim bakanlığı tarafından olumlu cevap verilmiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 20:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35