banner39

Makedonya'daki 'yasa dışı dinleme' iddiaları

Anamuhalefet partisi lideri Zaev, hükümet ortaklarının seçimlere hile karıştırdığı, yolsuzluk yaptığı ve yargı organlarına müdahalede bulunduğu iddialarına ilişkin belgelerin ikinci bölümünü kamuoyuyla paylaştı

Balkanlar 15.02.2015, 18:36 15.02.2015, 18:36
Makedonya'daki 'yasa dışı dinleme' iddiaları

Makedonya'da, anamuhalefet partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı Zoran Zaev, hükümet ortaklarının seçimlere hile karıştırdığı, yolsuzluk yaptığı ve yargı organlarına müdahalede bulunduğu iddialarına ilişkin belgeleri kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor.

Önceki hafta, arasında siyasetçi, iş adamı, gazeteci ve hakimlerin de bulunduğu 20 bin kişinin yasa dışı dinlendiği iddiasıyla üç istihbarat yetkilisi hakkında suç duyurusunda bulunan, ayrıca düzenlediği basın toplantısında bazı bakanların da arasında yer aldığı kişilerin ses kayıtlarını gazetecilere dinleten Zaev, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, iktidardaki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya’nın Ulusal Birliği İçin Demokratik Partisi (VMRO-DPMNE) ve koalisyon ortaklarının yargıya müdahale ettiğine dair telefon görüşmelerini kamuoyuyla paylaştı.

Zaev'in gazetecilere dinlettiği telefon konuşmalarında, İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska ile eski Adalet Bakanı Mihaylo Manevski bir yargılama üzerinde, Makedonya Güvenlik ve İstihbarat Merkezi (UBK) Müdürü Saşo Miyalkov ile Başbakan Yardımcısı Musa Caferi, Yargıtay başkanlığına kimin atanacağı hakkında ve İçişleri Bakanı Yankulovska ile Maliye Bakanı Zoran Stavreski arasında yine bir dava hakkında görüşüyor.

Öte yandan, ses kayıtlarının birinde İçişleri Bakanı Yankulovska'nın, Pirlepe Belediye Başkanı Mariya Ristevski'ye, Manastır Temyiz Mahkemesine atanması planlanan Nikola Krstevski isimli hakim hakkında "Bizim adamımız mı" diye sorduğu duyuluyor.

Zaev, dinlemelerle ilgili yaptığı açıklamada, ülke genelinde 20 bin kişinin dinlenilmesinin anayasaya aykırı olduğunu ve bu eylemle insanların özgürce haberleşme ve iletişim kurma haklarının çiğnendiğini, adalet sisteminin bağımsızlığının hiçe sayıldığını belirtti.

Zaev, iktidara gelmeleri halinde yargı sistemini değiştireceklerini söyledi.

Olay

Makedonya İçişleri Bakanlığı, iki hafta önce arasında Zaev'in de bulunduğu dört kişi hakkında, "casusluk" ve "üst düzey devlet organlarına karşı şiddet" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Polis, operasyon kapsamında üç kişiyi gözaltına alırken, Zaev hakkında yurtdışına çıkış yasağı koydu.

Zaev de buna karşılık siyasetçi, iş adamı, gazeteci ve hakimlerin de arasında yer aldığı 20 bin kişinin yasa dışı dinlenildiği iddiasıyla üç istihbarat yetkilisi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Zaev, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında da kendisinin de dört yıl boyunca dinlenildiğini ileri sürerek, Maliye Bakanı Zoran Stavreski, İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska, Demokratik Bütünleşme Birliği Başkanı Ali Ahmeti, Arnavut Demokratik Partisi Başkanı Menduh Taçi, Demokratik Diriliş Partisi Başkanı Rufi Osmani, Eski Başbakan Lyupço Gyorgievski'nin ses kayıtlarını dinletti.

Geçen yıl yapılan erken genel seçim sonuçlarını kabul etmeyen anamuhalefet partisi, kendilerinin de içerisinde yer alacağı yeni bir hükümet ile yeniden erken seçime gidilmesini talep ediyor.

Kaynak: AA

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?