banner39

Malezya uçağını Rus yanlıları düşürdü iddiası

Ukrayna'nın doğusunda düşen Malezya uçağını Rusya yanlısı ayrılıkçıların düşürdüğü ileri sürülüyor. Bu iddiayı destekleyen argümanlarsa oldukça güçlü

Balkanlar 19.07.2014, 10:10 19.07.2014, 10:47
Malezya uçağını Rus yanlıları düşürdü iddiası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna'da düşen Malezya yolcu uçağının nasıl düştüğüne dair yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Uçağın düşürüldüğüne artık kesin gözüyle bakılıyor. Uçağı Rusya yanlısı ayrılıkçıların düşürdüğü ileri sürülüyor. Bu kanaatin oluşmasında, Rusya yanlısı grupların uçağın düştüğü ilk saatlerde paylaştıkları mesajların büyük etkisi var. Ayrılıkçılar uçağın düştüğü saatlerde Ukrayna'ya ait bir kargo uçağını düşürdüklerini duyurdular. Daha sonra uçağın Malezya'ya ait olduğu anlaşılınca mesajları hemen sildiler. Bu da şüpheleri onların üzerinde yoğunlaştırdı. Uçağı düşürdüklerini yazdıktan sonra silen ayrılıkçı lider geçtiğimiz günlerde de dünya basınında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den ağlayarak yardım istemesiyle geniş yer bulmuştu. Bu isim, Ukrayna’nın doğusunda bağımsızlık ilan ederek Donetsk Halk Cumhuriyeti’ni kurduklarını ilan eden isyancıların ‘Savunma Bakanı’ olarak atadığı İgor Strelkov'du. Strelkov Putin'e ağlayarak mesaj göndermiş ve ondan yardım istemişti. Şimdi ise Malezya uçağını düşürmekle suçlanıyor.

Strelkov’un, Rus Facebook’u olarak bilinen VK sitesine, uçağın düştüğü saatlerde ‘Ukrayna’ya ait bir Antonov-26 düşürdük’ diye yazdığı ortaya çıktı.

Strelkov bununla da kalmadı uçağın düşüş anını gösteren videoyu da, ‘İşte vurduğumuz kuşun düşüş görüntüsü’ diyerek siteye koydu.

Uçağın Malezya Havayolları’na ait sivil yolcu uçağı olduğu anlaşılınca Strelkov her iki mesajını da hemen sildi ancak mesajı gören kişilerin aldığı ekran görüntüleri dün tüm Ukrayna basın organları tarafından ‘İşte suçun itirafı’ diye yayınlandı. 

Strelkov'un paylaştığı mesaj;

 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?