Mehmetçik Kosova'ya gidiyor

Son günlerde kaynayan kazan haline alan Kosova'ya NATO güçleri takviye ediliyor. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı komando birlikleri de bölgeye sevk edildi.

Balkanlar 03.06.2023, 12:25
Mehmetçik Kosova'ya gidiyor

Kosova’nın kuzeyinde çoğunluğunu Sırpların oluşturduğu bölgede Arnavut belediye başkanlarının göreve başlamasının ardından çıkan gerginlik devam ederken Milli Savunma Bakanlığı, Kosova'da bir komando taburu görevlendirildiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kosova'da yaşanan krize ilişkin NATO Kosova gücüne tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı bir komando taburunun görevlendirildiğini duyurdu.

Kosova’nın kuzeyinde devam eden krizin büyük çatışmalara dönüşmesinden endişe ediliyor.

MSB'den yapılan açıklama şöyle:

"Türkiye; BM, NATO, AB ve AGİT görevleri ile ikili ilişkiler kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürmektedir.

Bu bağlamda ülkemiz, ortak tarihî ve kültürel değerlerimizin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip etmekte; son günlerde dost ve kardeş Kosova’nın kuzeyinde gerçekleşen, bölgesel güvenlik ve istikrara zarar veren olayların diyalog yoluyla çözümü için yapıcı bir tutum sergilemekte ve taraflara itidal çağrısında bulunmaktadır.

Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden, daha önceden NATO Kosova Gücüne (KFOR) tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Lüleburgaz) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir.

Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlasına intikali planlanmıştır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?