banner15

Merkel, Srebrenitsa için 'soykırım' dedi

Srebrenitsa için soykırım ifadesini kullanan Merkel, bir daha böyle acıların yaşanmaması için birlikte çalışmak gerektiğini söyledi

Merkel, Srebrenitsa için 'soykırım' dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Balkanlar seyahati kapsamında Bosna Hersek'e gitti.

Merkel, Saraybosna'daki temasları kapsamında ayrıca, Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdiç ile birlikte Srebrenitsa Anma Galerisi'ni ziyaret etti.

Merkel, burada yaptığı açıklamada Srebrenitsa katliamını soykırım olarak nitelendirerek "Buraya Srebrenitsa soykırımını yıldönümü nedeniyle yeniden hatırladığımız günde geldim" dedi.

Soykırımların sürekli hatırlanması gerektiğini fakat bunun geleceğe özgüvenle bakmanın önünde engel olmaması gerektiğini ifade eden Merkel, geleceği birlikte inşa etmek gerektiğini söyledi.

Srebrenitsa soykırımının büyüklüğünün farkında olduğunu kaydeden Merkel, bunun gelecekte de yaşanmaması için cesaret ve birlikte çalışmak gerektiğini ifade etti.

“BOSNA AB’YE ÇOK YAKIN”

Merkel, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Mladen İvaniç, konseyin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç ve Hırvat üyesi Dragan Çoviç ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığındaki görüşmenin ardından İvaniç ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Merkel, Bosna Hersek ile AB arasındaki İstikrar ve Ortaklık Anlaşması'nın yürürlüğe girmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Bosna Hersek'in "aday ülke" statüsüne bir adım uzakta olduğunu söyledi.

Bu süreçte Bosna Hersek'in özellikle ekonomik ve sosyal reformlar bağlamında alması gereken önemli kararların bulunduğuna işaret eden Merkel, alınacak bu kararların ülkenin kalkınmasını garanti altına alacağını vurguladı.

Merkel, Yunanistan'daki ekonomik kriz dolayısıyla bu ülkedeki insanların sıkıntı çektiklerini ve bankaların kapalı olduğunu hatırlatarak, politikacılar olarak vatandaşların çıkarına olacak kararlar almak zorunda olduklarını ifade etti.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İvaniç de gelecek birkaç haftanın Bosna Hersek için çok önemli olduğuna dikkati çekerek, reform programının uyumlu hale getirilmesi konusunda son aşamada olduklarını kaydetti.

Bu yılın sonuna kadar AB'ye adaylık başvurusunda bulunmayı planladıklarını aktaran İvaniç, 2017 yılına kadar ise "aday ülke" statüsü almayı beklediklerini söyledi.

İvaniç, Bosna Hersek'in Avrupa yolundan başka bir yolu olmadığını vurgulayarak, bölgedeki iki ülkenin yalnız kalmasının imkansız olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 12:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48