Merkel, Yunanistan krizi tedbirleri için Balkanlar'da

Merkel, Yunanistan'daki krizin Balkanlar'ı da etkileyeceği gerekçesiyle Arnavutluk ve Suırbistan yetkilileri ile görüştü

Merkel, Yunanistan krizi tedbirleri için Balkanlar'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Balkan gezisi kapsamında Arnavutluk ve Sırbistan'ı ziyaret ederek iki ülkenin yetkilileri ile görüştü. Gezinin Yunanistan'daki krizle ilgili olduğu, krizin Balkan ülkelerini de vuracağı sebebiyle Merkel'in önceden tedbir aldığı öne sürülüyor.

Merkel, Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki temasları kapsamında, Başbakan Edi Rama ile bir araya geldi. Merkel, hükümet binası önünde askeri törenle karşılandı.

Baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Merkel, iki ülke arasındaki ilişkilerin "iyi ancak yetersiz" olduğunu belirterek, "İlişkilerimizin özellikle ekonomi ve ticaret alanlarında çok daha iyi olması gerekiyor" diye konuştu.

Arnavutluk'taki mevcut yasaların ve adalet sisteminin Alman yatırımcıların sorunlarına çözüm bulacak şekilde olması ve güven vermesi gerektiğini söyleyen Merkel, Arnavutluk'un komünizmin ardından büyük ilerlemeler yaşadığını ancak özellikle adalet alanında daha çok ilerlemesi gerektiğini vurguladı.

Merkel, Almanya'nın her zaman Arnavutluk'un yanında olduğuna işaret ederek, Arnavutluk vatandaşlarının Almanya'da göçmen statüsü alamayacağını ancak ortak projeler kapsamında meslek sahibi vatandaşların Almanya'da çalıştırılabileceğini kaydetti.

Arnavutluk'un AB'ye aday ülke statüsüne sahip bir ülke olduğunu anımsatan Merkel, "Biz her zaman Arnavutluk'un yanınızdayız. Bir an önce şartları tamamlayıp AB'ye üye olmasını istiyoruz" ifadesini kullandı.

Merkel, Balkan ülkeleri arasındaki ilişkilere de değinerek, bu kapsamda Arnavutluk ve Sırbistan başbakanlarının karşılıklı ziyaretlerinin son derece olumlu olduğuna dikkati çekti. 

"AB'DEN HEDİYE İSTEMİYORUZ" 

Arnavutluk Başbakanı Rama da ilk kez bir Almanya başbakanının ülkesini ziyaret ettiğini hatırlatarak, Merkel'in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Son bir yıl içerisinde Merkel ile üç kez bir araya geldiklerini aktaran Rama, Arnavutluk'a verdiği destekten dolayı Almanya'ya ve Merkel'e teşekkür etti.

Rama, bölge ülkeleri arasındaki iyileşen ilişkilere de dikkati çekerek, buna en güzel örneğin sürekli iyiye giden Arnavutluk-Sırbistan ilişkileri olduğunu, bu süreçte AB'ye entegrasyon sürecinin çok etkili olduğunu kaydetti.

Balkan ülkelerinin AB'ye muhtaç olduğu kadar AB'nin de Balkan ülkelerine muhtaç olduğunu söyleyen Rama, "Bölge ülkelerinin entegrasyonu sadece bu ülkelerdeki reformlardan ibaret olmamalı. AB de elinden geleni yapmalıdır. AB'den hediye istemiyoruz. Reformları sadece AB istediği için değil, halkımızın refahı için yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Tiran'daki temasları kapsamında ayrıca Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ile görüştü.

SIRBİSTAN TEMASLARI

Merkel, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki temasları kapsamında, Başbakan Aleksandar Vuçiç ile bir araya geldi.

Merkel, Sırbistan Sarayı önünde Vuçiç tarafından askeri törenle karşılandı. Merkel, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Batı Balkanlar'da barışın Almanya'nın da çıkarına olduğunu belirterek, bölge ülkelerinin AB üyeliği perspektifine sahip olduğunu ifade etti.

Bu ülkelerin AB üyeliğinin hem bölge ülkeleri hem de 28 AB üyesinin çıkarına olduğunu söyleyen Merkel, bölge istikrarı için birçok girişimin öncüsü olan Sırbistan Başbakanı Vuçiç'e teşekkür etti.

Merkel, Belgrad ile Priştine arasındaki diyalog sürecinin önemine işaret ederek, Sırbistan'ın katılım müzakerelerinde ilk faslı açmasının ardından Almanya olarak bu diyalog süreci kapsamında verilen çabaları göz önüne alacaklarını kaydetti.

Kaçak göçmen sorununa da değinen Merkel, Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyenlerin geçiş ülkesi olarak kullandığı Sırbistan'ın büyük bir meydan okumayla karşı karşıya olduğunu ancak bu sorunun çözümünde AB'nin hiçbir ülkeyi yalnız bırakmayacağını vurguladı.

Merkel, kaçak göçmenlerin yerleştirilmesi ile ilgili de göçmenlerin geçiş olarak kullandığı Batı Balkan ülkelerine yardım edeceklerini, hiç kimsenin duvar örmesinin bir anlamı olmadığını ifade etti.

"MERKEL EN ÖNEMLİ KONUKLARIMIZDAN"

Sırbistan Başbakanı Vuçiç de Merkel'in Balkanlar'daki iyi ilişkilere ve barış politikasına önemli katkılarda bulunduğunu belirterek, "Kendisi bizi en önemli konuklarımızdan" ifadesini kullandı.

Merkel ile bölgenin istikrarı, ekonomik reformlar ve AB üyelik süreci konularını ele aldıklarını aktaran Vuçiç, Sırbistan'ın AB üyeliği yolunda kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edeceğini vurguladı.

Merkel, Sırbistan'dan önce de Arnavutluk'u ziyaret ederek burada da Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ve Başbakanı Edi Rama ile bir araya gelmişti. Merkel, Balkan ülkeleri ziyareti çerçevesinde yarın da Bosna Hersek'te temaslarda bulunacak.

“ZİYARETİN SEBEBİ YUNAN KRİZİ”

Bu arada Arnavutluk medyası ve yabancı bazı basın yayın organları Merkel’in Balkanlar'a sürpriz ziyaretini Yunanistan’daki krize bağladı. Economic Times; Yunanistan’daki krizin Balkan ülkelerini de vuracağını belirterek Merkel'in önceden tedbir almada kararlı olduğunu savundu.

Arnavut medyası da, Merkel’in tedbir amaçlı geldiğini yazdı.

Arnavutluk'taki Rumların büyük kısmı halen Yunanistan’dan belli bir ücret alıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 12:04
banner53
YORUM EKLE

banner39