banner39

Minsk'teki Ukrayna zirvesinden sonuç çıkmadı

Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Belarus Devlet Başkanları ile AB temsilcilerinin katıldığı ve Ukrayna'daki krizin değerlendirildiği toplantı bitti. Ukrayna ile Rusya'nın, krizin çözümü konusunda farklı fikirlere sahip olduğu ancak tansiyonun düşmesi ve esirlerin serbest bırakılmasının gerekliliği üzerinde anlaştığı açıklandı. Putin ayrıca doğalgaz konusunun şu an çıkmazda olduğunu söyledi

Balkanlar 27.08.2014, 11:03 27.08.2014, 11:52
Minsk'teki Ukrayna zirvesinden sonuç çıkmadı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Belarus'ta yapılan Ukrayna zirvesinde, Moskova ile Kiev yönetiminin, Ukrayna'daki krizin çözümüne ilişkin farklı fikirlere sahip olduğu ancak tansiyonun düşürülmesi gerektiği konusunda anlaştığı bildirildi. 

Belarus'un başkenti Minsk'teki Bağımsızlık Sarayı'nda beş saati aşkın süren liderler zirvesinde alınan kararları Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko açıkladı.

Lukaşenko, tarafların Ukrayna'daki krizin çözümü konusunda farklı fikirlere sahip olduğunu, ancak her iki tarafın da çözümün diyalog yoluyla sağlanacağına inandığını söyledi.

Liderlerin, toplantıyla Ukrayna'daki krizinin çözümüne yönelik ciddi bir adım atıldığı görüşünde birleştiğini dile getiren Lukaşenko, Poroşenko'nun temas grubu oluşturarak görüşmelere Minsk'te devam etme fikrinin kabul edildiğini bildirdi.

Lukaşenko, Ukrayna'nın Avrupa Birliği Ortaklık Anlaşması imzalamasından Avrasya Gümrük Birliği ülkelerinin duyduğu endişelerin toplantıda dile getirildiğini aktardı. Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, bu endişelerin uzmanlar tarafından ortadan kaldırılmasının kararlaştırıldığını belirtti.

Lukaşenko, "Bütün taraflar Ukrayna'daki tansiyonun düşmesi ve esirlerin serbest bırakılmasının gerekliliği üzerinde anlaştı" dedi.

DAHA SONRA İKİLİ GÖRÜŞME

Zirvenin tamamlanmasının ardından, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ikili görüşme yaptı. Daha önce haziran ayında, Normandiya'da "ayaküstü" konuşan Putin ve Poroşenko, ilk kez baş başa görüşme yapmış oldu.

PUTİN: GAZ KONUSU ŞU AN ÇIKMAZDA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile enerji alanındaki diyaloğu yeniden canlandırma kararı aldıklarını söyledi.

Belarus'un başkenti Minsk'te yapılan Ukrayna zirvesinden sonra basın mensuplarına açıklama yapan Putin, "Gaz konusu şu an bir çıkmazda. Çözümünde tüm tarafların mutabık olduğu birçok sorumuz var, ben ve Poroşenko enerji konusundaki diyaloğun yeniden canlandırılmasından yanayız" ifadesini kullandı.

Putin, Ukrayna'nın AB ile imzaladığı ortaklık anlaşmasında bazı değişikliklere gidilmesi için 12 Eylül'e kadar teklif sunacaklarını söyledi.

Rus lider, Minsk'teki görüşmelerde Ukrayna ateşkesi şartlarının gündeme gelmediğini belirten Putin, "Biz ateşkes şartlarının ne olacağını söyleyemeyiz çünkü bu Ukrayna'nın iç meselesidir" dedi. Putin, Poroşenko ile görüşmesini "olumlu" olarak nitelendirdi.

Ukrayna konusunda ortak çalışma grubu kurulacağı bilgisini paylaşan Putin, ülkenin doğusunda terörle mücadele operasyonlarının düzenlendiği bölgeye yardım edilmesi konusunda da mutabık kaldıklarını belirtti.

Putin, Rusya'nın ekonomik çıkarlarını korumak için alacağı önlemlerin batı tarafından saygıyla karşılanacağını umut ettiğini söyledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?