Mitrovitsa'da oy verme işlemi tamamlandı

Kosova'da Mitrovitsa kentinin kuzey bölümünde 3 Kasım'daki olaylar nedeniyle iptal edilen ve bugün tekrarlanan seçimde oy kullanma işlemi tamamlandı.

Mitrovitsa'da oy verme işlemi tamamlandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova Merkezi Seçim Komisyonu (CIK) Nenad Rikalo, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 merkezde sandıkların saat 19.00'da kapatıldığını, CIK'in, oyların, şehir dışında sayılmasına karar verdiğini söyledi.

Rikalo, "Saat 19.00'a her şey güzel bir şekilde devam etti. Oyların Mitrovitsa'da değil, Kosovo Polye'de sayılmasına karar verilmesi, CIK'in Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Kosova Misyonu'nun baskısı altında olduğu gösteriyor" diye konuştu.

Diğer taraftan, Sırp Vatandaş İnisiyatifi adına kentin belediye başkanlığına aday olan Krstimir Pantiç, saat 18.00'e kadar toplam 4 bin 938 kişinin oy kullandığını, bunun toplam kayıtlı seçmen sayasının yüzde 21,12'si olduğunu ifade etti.

Pantiç, "Şimdiye kadar beklenmeyen bir olayın yaşandığına dair haber almadık. Sürecin sonuna kadar sorunların yaşanacağını sanmıyoruz" dedi.

Kuzey Mitrovitsa'da 22 bin 700 kayıtlı seçmen bulunuyor.

Kosova'da, 3 Kasım'da düzenlenen yerel seçimler sırasında, Kuzey Mitrovitsa'daki bazı oy kullanma merkezlerine yönelik saldırılar nedeniyle oy pusulaları okunamaz hale gelmiş, bu merkezlerde iptal edilen seçimlerin tekrarlanmasına karar verilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2013, 22:37
banner53
YORUM EKLE

banner39