banner15

Moldova hükümeti baskı altında karar verdi

AB ile işbirliği anlaşması imzalayan Moldova2dan bir gazeteci, ülkesinin hükümetinin verdiği kararın doğru olmadığını, bu kararın AB ve ABD baskısı altında verilmiş bir karar olduğunu ileri sürdü

Moldova hükümeti baskı altında karar verdi

İbrahim Ali-Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna, Gürcistan ve Moldova AB ile ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşma sonrasında Moldova’lı gazeteci ve siyasi uzman Aleksandr İsayev Rus Pravda gazetesine açıklamalarda bulundu. İsayev Moldova hükümetinin bağımsız karar almadığını ve yurt dışından gelen baskının sonucunda anlaşmaya imza attığını savundu.

İsayev, “Son yıllarda Moldova hükümeti AB ve ABD’nin etkisi altında bulunuyor. Ulusal çıkarları savunamaz duruma geldi,” diyen İsayev Moldova’nın AB üyelik davetinin bulunmadığını bildirdi. İsayev'e göre bu anlaşma Avrupa ile entegrasyon girişimlerinin sonuçlanması anlamına da gelebilir.

Rusya ile ilişkilerin önemine de vurgu yapan Moldova’lı uzman Kremlin sarayının karşı hamlelerde bulunması durumunda ülke ekonomisinin çok büyük kayıplar yaşayacağına dair ekonomi uzmanlarının daha önce gündeme taşınan görüşlerine destek verdi.

Moldova hükümeti aleyhinde ağır suçlamalarda bulunan gazeteci yazar kararların devlet başkanı tarafından değil başabakan Yuriğ Lyanke tarafından verildiğini bildirdi. Lyalke Vladimir Filat’ın liderlik ettiği partiyi temsil ediyor. Filat ise yolsuzluk suçlaması ile istifaya gönderilmişti. Bu durumda hükümetin ve başbakanın meşruluk sorunu bulunduğunun altını çizen İsayev AB’nin hedefinin Moldova ile Romanya’yı birleştirmek olduğunu savundu.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 15:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48