banner39

Mostar Köprüsü'nden atlama yarışı

Bosna Hersek'in tarihi Mostar Köprüsü'nden düzenlenen 446. atlama yarışı şöleni, bu yıl da büyük coşku ve heyecana sahne oldu.

Balkanlar 29.07.2012, 19:19 29.07.2012, 19:19
Mostar Köprüsü'nden atlama yarışı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna Hersek'in Mostar şehrinin sembolü olan tarihi köprüde geleneksel atlama yarışları düzenlendi.

Mimar Sinan'in talebesi Mimar Hayrettin tarafından inşa edilen tarihi köprüde 446. kez düzenlenen atlama şöleninde çeşitli ülkelerden 49 sporcu yarıştı.

Mostar'da Neretva Nehri üzerine 1566 yılında inşa edilen ve o tarihten bu yana aralıksız sürdürülen atlama şöleni, bu yıl da büyük coşku ve heyecana sahne oldu. Köprünün 24 metre yükseklikteki en üst kısmından suya atlayanlar, şölene katılanlar tarafından ilgiyle izlendi.

Mostari Kulübü Başkanı ve yarış organizatörlerinden Saşa Oruçeviç, AA muhabirine, köprüden atlama şölenine bu yıl Bosna Hersek, Slovenya, Sırbistan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya ve Karadağ'dan 49 sporcunun katıldığını söyledi.

Binlerce kişinin büyük ilgiyle izlediği tarihi köprüden atlama yarışları, "baş üstü ve dik atlayış" olmak üzere 2 kategoride gerçekleştirildi. Bu yıl yarışma haricinde köprüden atlayan 10 kişi arasında bir bayanın olması dikkati çekti.

Mostar şehrinin adeta "ruhu" olarak bilinen tarihi köprü, 9 Mayıs 1993'te, Bosna-Hersek'teki savaşın en acımasız saldırılarından birinin kurbanı oldu. Yüzyıllar boyunca Bosna'da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan Mostar Köprüsü, Hırvat birliklerinin tank atışlarına dayanamayarak 9 Kasım'da Neretva'nın sularına gömüldü.

Mostarlılar, köprünün yıkılmasına ve savaş şartlarına rağmen, geleneksel köprüden atlama şölenini sürdürmüştü.

Mostar Köprüsü, Türkiye'nin girişimleriyle aslına uygun olarak 2004 yılında yeniden inşa edilmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
14
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?