banner39

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Kırım'a girdi

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, karayolu ile geldiği Kırım'ın Orkapı giriş noktasında yapılan ilk kontrolde kendisinin kara listede olabileceği iddia edilerek yarımadaya sokulmadı, daha sonra adının yasaklılar listesinde olmadığı anlaşılınca girmesine izin verildi

Balkanlar 19.04.2014, 12:46 19.04.2014, 13:15
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Kırım'a girdi

Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, karayolu ile geldiği Kırım'ın Orkapı giriş noktasında yapılan ilk kontrolde kendisinin kara listede olabileceği iddia edilerek yarımadaya sokulmadı.

Rus sınır muhafızları Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun Kırım'a girişi engellenen kişiler arasında olup olmadığının tespit edilmesinin ardından ancak girişine izin verilebileceğini söylediler.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na eşlik eden Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, QHA'ya yaptığı açıklamada, sınırda bilgilerin kontrol edilmesi için bir süre beklediklerini söyledi.

Kırımoğlu'nun yaklaşık 40 dakika bekletildiği sınır kontrol noktasında onlarca Kırım Tatarı da milli bayraklarla bekledi.

QHA muhabirinin bildirdiğine göre Rus askerleri bölgede çekim yapılmasına izin vermedi.

 321 KİŞİLİK 'KARA LİSTEDE' KIRIMOĞLU YOK

15 Mart’ta Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun feshine ilişkin oy kullanan 321 Ukrayna Parlamentosu milletvekilinin Kırım'a girişi Rus makamları tarafından yasaklanmıştı.

27 Mart'ta kamuoyuna açıklanan listede Ukrayna Parlamento Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Oleksandr Turçinov, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Başsavcı Oleg Mahnitskiy ve SBU başkanı Valentin Nalivayçenko gibi milletvekilleri yer alırken, Kırım Tatar lider Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu bulunmuyordu.

Kara listenin oluşturulmasının ardından Mustafa A. Kırımoğlu ilk kez 19 Nisan'da Kırım'a ayak basmış oldu.

Kaynak: QHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?