banner15

Özbekistan'da gazeteciye Kerry önlemi

Orta Asya turu için Özbekistan'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'e insan hakları hakkında soru sormak isteyen Washington Post muhabiri, Amerikalı diplomatik güvenlik personeli tarafından zorla salon dışına çıkarıldı

Özbekistan'da gazeteciye Kerry önlemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD genel sekreteri John Kerry'nin, Orta Asya gezisinde dün gittiği Özbekistan’ın Semerkand kentinde İslam Kerimov ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan basın toplantısında Kerry'ye insan hakları konusunda soru sormak isteyen Washington Post gazetecisi salondan Özbek polisi ve üzerinde Amerikan "diplomatik güvenlik" yazılı kıyafetli personel tarafından dışarı çıkarıldı.

ABD yetkilileri gazetecinin yasaklı olduğunu ancak daha sonra kendisine salona girmesi için izin verildiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, gazeteciyi kapdan zorla çıkaran Amerikan diplomatik güvenlik görevlisinin tavrı için özür diledi.

Kerry Semerkand’da, Orta Asya’nın 5 ülkesinin dışişleri bakanları ile yeni oluşan C5+1 formatında diyalog toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı sonunda imzalanan bildiride, güvenlik, ticaret, enerji, ekoloji, eğitim sektörlerinde işbirliği yer alıyor. Kerry toplantı sırasında, ABD’nin Orta Asya ülkeleri ile bir bütün olarak işbirliği yapmaya ilgi duyduğunu belirterek, bölgeye yardım ile ilgili yeni programını ilan etti.

Bildiride bölge ülkelerinin, Afganistan’a destek olarak, Afganların bağımsızlığı ve barış içinde yaşaması için bölge güvenliği ve istikrarını sağlamaya yardımda bulunacaklarını belirtiliyor. Bunun yanı sıra, Afganistan’a komşu ülkelerin, uluslararası terörizm gibi konularda kendi aralarında işbirliğini güçlendirmeleri gerektiği de belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 10:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35