banner39

Özgürlük Filosu-2'nin bekleyişi sürüyor

Yunan limanlarında bekleyen Özgürlük Filosu-2 gemilerindeki gönüllüler, Atina Yönetimi'nin gemilerin Gazze’ye hareket etmesine izin vermesi için bekleyiş ve tepkisini sürdürüyor.

Balkanlar 05.07.2011, 21:59 06.07.2011, 08:04
Özgürlük Filosu-2'nin bekleyişi sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan’ın başkenti Atina’da bir basın toplantısı düzenleyen Özgürlük Filosu-2’nin temsilcileri, Atina’nın gemilerin Gazze’ye hareket etmelerine izin vermemesini kınadı. Yunanistan’ın İsrail’in güdümüne girdiği belirtilen basın toplantısında, Gazze’ye uygulanan ablukanın kırılması için mücadelenin süreceği duyuruldu.

Atina'daki basın toplantısında, Yunan hükümetinin İsrail stratejisini kabul ederek gemilerin Gazze’ye hareketine izin vermemesi kınandı. Hükümet, abluka altındaki Gazze sınırını, Yunan limanlarına kadar genişletmekle de eleştirildi. “Hedefimiz tek, o da Gazze’ye yardım götürmektir. Uluslararası hukuka aykırı olan Gazze ablukasını kırmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz.” ifadelerini kullanan Yunan aktivist Dimitris Plionis, “32 ülkeden 350 aktivistin, 10 gemi ile hareketine izin verilmemesi kabul edilemez” dedi.

Başbakan Yorgo Papandreu ile İsveç’te aynı üniversitede okuduğunu anlatan İsveçli aktivist ise üniversite yıllarında insan haklarından bahsettikleri Papandreu’nun şimdiki tavrını anlayamadığını belirtti. Basın toplantısına Yunan parlamentosundan 3 milletvekili de katıldı. Vekiller, PASOK hükümetini ağır şekilde eleştirdi.

Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi İoannis Aleksios Zeppos, bugün Arap ülkelerinin Atina büyükelçileri ile bir araya geldi. Yapılan açıklamada Zepos, BM öncülüğünde uluslararası sivil toplum örgütleri tarafından toplanan yardımların bizzat Yunanistan tarafından Gazze’ye ulaştırılması konusunda detaylı bilgi verdiği belirtildi.

Yunan limanlarında bekleyen Özgürlük Filosu-2 gemilerindeki gönüllülerin bekleyişi ve tepkisi sürüyor. İspanya’nın Atina büyükelçiliği, İspanyol aktivistler tarafından sembolik olarak işgal edildi. Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamada, 4 İspanyol vatandaşı, İspanya hükümetinden Gazze’ye gemilerin hareket etmesine izin vermesi için Atina’ya baskı uygulamasını istiyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?