banner39

Papa, 20 yıl sonra Bosna Hersek'te...

Bosna savaşından 20 yıl sonra Bosna'ya gelen Papa, farklı etnik ve dini inanca sahip bölgede barış ve huzur dileklerini iletti.

Balkanlar 06.06.2015, 10:54 06.06.2015, 11:55
Papa, 20 yıl sonra Bosna Hersek'te...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Katolik lider Papa Franciscus, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da. Uluslararası Saraybosna Havalimanı'nda Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Hırvat üyesi Dragan Çoviç, Bosna Hersek Kardinali Vinko Pulyiç ve Vatikan'ın Saraybosna Büyükelçisi Luigi Pezzuto tarafından karşılanan Papa Franciscus, günübirlik Saraybosna ziyareti kapsamında önce Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Mladen İvaniç, Dragan Çoviç ve Bakir İzzetbegoviç ile bir araya gelecek. Cumhurbaşkanlığı'ndaki görüşmenin ardından Asim Ferhatovic Stadyumu'na geçecek olan Papa Franciscus, burada halka açık ayini yönetecek. Bosna'daki İsa'nın Kalbi Katedrali'nde din görevlileri ile görüşecek.

Bosna savaşından 20 yıl sonra bugün Saraybosna'ya gelen Papa Francis barış çağrısı yaptı. Francis uçakta gazetecilere verdiği demeçte "Saraybosna'ya Batı'nın Kudüs'ü denir" dedi. "Saraybosna, çok farklı etnik ve dini kültürlerin birada yaşadığı bir şehir. Tarih boyunca çok acı çekmiş şehir. Şimdi barış için güzel bir yoldayız Ben barış ve huzur için dua ediyor ve bu konuda konuşmak için bu geziyi yapıyorum." dedi. 

"Dinlerarası Buluşma" çerçevesinde ülkedeki Ortodoks, Müslüman ve Yahudi din adamları ile bir araya gelecek.

Avrupa Birliği ile Bosna-Hersek arasındaki İstikrar ve Ortaklık Anlaşması, 1 Haziran'da yürürlüğe girdi.

Bundan sonra AB ile Bosna-Hersek arasındaki ilişkiler için temel çerçeveyi oluşturacak ve ülkeyi AB üyeliğine hazırlayacak olan anlaşma, taraflar arasında siyasi, ekonomik ve ticari bağları güçlendirmeyi hedefliyor. 

 

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?