banner39

Papadimos: Çok zor günlerden geçiyoruz

Güney Kıbrıs Rum kesimini ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Papadimos, ''Yunanistan oldukça zor günlerden geçiyor'' dedi.

Balkanlar 05.04.2012, 23:27 05.04.2012, 23:27
Papadimos: Çok zor günlerden geçiyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Lukas Papadimos, Yunanistan'ın, ekonomik kriz sonrası uygulamaya konulan yeni ekonomik program nedeniyle oldukça zor günlerden geçtiğini söyledi.

Papadimos, Kıbrıs Rum yönetimin ''Münhasır Ekonomik Bölgesi''nde (MEB) bulunan hidrokarbon yataklarının, ekonomi açısından önemli perspektifler oluşturduğunu ifade ederek, bu husustaki ''tehditlerin'' kınanması gerektiğini belirtti.

Kıbrıs Rum kesimine ilk resmi ziyaretini yapan Papasimos, Rum yönetimi lider Dimitris Hristofyas'la ortak basın toplantısı düzenledi.

Papadimos, Hristofyas'la ''büyük önem taşıyan konuları görüştüklerini'', Yunanistan ile Güney Kıbrıs arasındaki işbirliğinin, Yunanistan'ın Kıbrıs sorunundaki politikasının ''mihenk taşı'' olduğunu ve iki tarafın Kıbrıs sorunundaki tezinin aynı olduğunu kaydetti.

Yunanistan'ın, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'na kesin destek verdiğini belirten Papadimos, Güney Kıbrıs'ın AB'ye katılımının önemli siyasi ve ekonomik boyutları bulunduğunu kaydetti.

Güney Kıbrıs'ın sözde MEB'inde bulunan hidrokarbon yataklarının, ekonomi açısından önemli perspektifler oluşturduğuna işaret eden Papadimos, bu konudaki ''tehditlerin'' kınanması gerektiğini öne sürdü. Papadimos, hidrokarbon yataklarında yapılan sondajlardan gelen ilk sonuçların, Yunanistan için de memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Yunanistan'ın, ekonomik kriz sonrası uygulamaya konan yeni ekonomik program nedeniyle oldukça zor günlerden geçtiğine işaret eden Papadimos, ekonomik program çerçevesinde öngörülen bankacılık sistemindeki değişiklik ve takviyenin, Rum ekonomisine de olumlu etki yapacağını söyledi.

Papadimos, Güney Kıbrıs'ın Yunanistan'a verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas da Papadimos'a teşekkür ederek, ziyaretin iki taraf arasındaki iyi ilişkilerin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Papadimos ile yaptıkları görüşmedeki esas konunun, Kıbrıs sorunu müzakerelerindeki durağanlık olduğunu belirten Hristofyas, Papadimos'u Rum tarafının Kıbrıs sorunu müzakerelerinde yaşadığı problemler ve ''uzlaşmazlık'' olarak nitelediği Türk tarafının tutumu konusunda bilgilendirdiğini kaydetti.

''Rum tarafının, iki toplumlu ve iki kesimli, 1977-1979 Doruk Anlaşmaları ve BM'nin öngördüğü kararlar çerçevesinde uluslararası hukuka uygun ve vatanın yeniden birleşmesini sağlayacak bir federasyon çözümüne canla başla bağlı olduğunu'' ifade eden Hristofyas, ''Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün insan haklarını garanti altına alması ve 'birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını koruması gerekeceğini' söyledi. Hristofyas, Yunanistan'ın Güney Kıbrıs'a bu konuda kesin destek verdiğini belirtti.

Papadimos ile yaptıkları görüşmede, Kıbrıs sorununda atılacak adımlarla ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını kaydeden Hristofyas, Papadimos ile Kıbrıs sorununun dışında Güney Kıbrıs'ın sözde MEB'indeki hidrokarbon yataklarında yapılan sondaj çalışmalarını, sondaj çalışmalarıyla ilgili Türk tarafının tepkisini, Güney Kıbrıs'ın temmuz ayı itibarıyla devralacağı AB Dönem Başkanlığı görevini, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı sırasında AB ile olan müzakerelerini donduracağı yönündeki tutumunu ve Ortadoğu'daki durumu ele aldıklarını anlattı.

Hristofyas, Rum halkının, ekonomik kriz nedeniyle zor günler yaşayan Yunan halkına destek verdiğini ve Yunan halkıyla dayanışma içerisinde olduğunu belirtti.

Papadimos, yarın, Rum Meclisinde konuşma yapacak ve ayrıca Başpiskopos 2. Hrisostomos ile görüşecek ve Yunan Askeri Mezarlığı ile EOKA'cıların mezarlarını ziyaret edecek.banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?