Papandreu, erken seçimi reddetti

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, yapılan reformlar ve büyük değişimler için referanduma gidilmesi için yeşil ışık yaktı.

Balkanlar 07.06.2011, 04:30 07.06.2011, 04:30
Papandreu, erken seçimi reddetti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ülkenin bugüne kadar iflastan kaçmayı başardığını ancak bir "meydan okuma" olarak tehlikenin devam ettiğini söyledi. Papandreu, ülkedeki yapısal reformlar ve hükümetin önerdiği büyük değişiklikler konusunda referanduma gidilmesi seçeneği için İçişleri Bakanı'na hazırlık yapması talimatı verdiğini açıkladı.

Bakanlar kurulu, saat 14:00'de başladığı uzun görüşmesini akşam saat 24:00'dan önce tamamladı. Bakanlar kurulunda AB ve IMF ile geçen Cuma günü varılan yeni anlaşmanın ele alındığı belirtildi. Hükümet, 6,4 milyar Euro'luk yeni önlemlere ilişkin ayrıntıları da netleştirdi.

Muhtemel bir erken seçim ihtimalini bir kez daha reddeden Papandreu, muhalefet partileri ile uzlaşma girişimlerinin ise sürmesini istedi. Partilere Troyka ile anlaşmayı birlikte karara bağlayalım çağrısında bulundu. Öte yandan Papandreu, bakanlıklara AB ve IMF müfettişlerinin yerleşeceği konusunu ise medyanın köpürttüğünü kaydetti. Yunan başbakan böyle bir şeyi kabul etmediklerini vurguladı.

Ülkede yapılan reformlar ve büyük değişimler için referanduma gidilmesi için yeşil ışık yakan Papandreu, "Desteklediğimiz büyük değişimler için hazırım. Bugünkü anayasamızın öngördüğü gibi olabildiğince geniş bir uzlaşma ve görüş birliği için referandum kurumunu da değerlendirebiliriz." dedi. Başbakan Papandreu, bu konuda çalışması için İçişleri Bakanı Yannis Ragusis'e talimat vereceğini sözlerine ilave etti.

Önümüzdeki günlerde yeni önlemlerin mecliste onaylanması gerekiyor. Ancak oylama tarihi henüz netleşmedi. Değişikliklerin kabul edilmesi için 151 milletvekilinin kabul oyu kullanması gerekiyor. PASOK'un 156 milletvekili bulunuyor. Önlemlerden rahatsızlık duyan iktidar partisindeki yaklaşık 20 milletvekilinden fire verilmemesi için yarın vekillere önlemlerin ayrıntıları anlatılacak.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?