Patrik Irinej ve Aleksandar Vučić Karadağ'ı açıkça tehdit etti

 Sırp Patriği Irinej "Bugün Karadağ'da yaşananlar ne Osmanlı İmparatorluğu döneminde ne de komünizm sırasında olmadı.  Amaç Ustaşa’ların Hırvatistan'da yaptığı gibi Sırp halkını kovmak ve Sırp Ortodoks Kilisesi'ni (SPC) yok etmektir. "dedi

Balkanlar 21.05.2020, 07:45
Patrik Irinej ve Aleksandar Vučić Karadağ'ı açıkça tehdit etti

Karadağ'ın içişlerine karışmak istemediğini söylemesine rağmen, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić şu anki durum vesilesiyle Sırp Patriği Irinej ile yaptığı görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada, Karadağ'daki Sırp Ortodoks Kilisesi ile yaşanan olaylara dair çok şiddetli ve tehdit edici mesajlar gönderdi.  Vučić gibi Patrik Irinej de Karadağ'a çok tehlikeli mesajlar gönderdi.

 Vučić, “Karadağ'daki duruma gelince, Sırp Ortodoks Kilisesi'nin konumunu anlıyoruz.  Daha dikkatli olmalıyız, çünkü bize yaptıklarını yapmak istemiyoruz Karadağ’ın Sırbistan'ın toprak bütünlüğünü ihlal eden  Kosova'nın bağımsızlığını tanıması gibi Karadağ'ın iç işlerine müdahale etmek istemiyoruz” dedi.

 Vuciç, politikacıların yeni kiliseler kurmasının mantıksız olduğunu düşünüyor.

 "Sırp halkı için bu zor bir şey, birisi Karadağ'da yeni bir kilise yaratmaya çalışıyor.  Amaç, Sırp halkının orada 10 yıl içinde ortadan kaybolması.  Bu sadece bir başlangıç, bundan sonra Kosova, Bosna Hersek, Hırvatistan'da bir Ortodoks Kilisesi yaratma girişiminde bulunacaksınız ... Hiç kimseyi tehdit etmiyoruz, ancak halkımızı tehdit ediyorlar.  Sırp nüfusuna yeni fırtınalar ve zulüm olmayacak "dedi.

Vuciç açıklamasına devamla, "Sırp halkı nerede yaşarsa yaşasın tek, eşsiz bir ulus.  Sırbistan ve Karadağ'ın en yakın ülkeler olması bizim için çok önemli, ama bu yaşanan durumun bizim için ne kadar acı verici olduğunu anlamalılar.  Biz Sırplar, Karadağ’daki halkımız için tek bir şey istiyoruz.  Kimliklerini yüzyıllardır orada tutuyorlar kimliklerini korumalarını istiyoruz.  Karadağ devletine ve bağımsızlığına saygı göstererek elimizden gelen her şeyi yapacağız. Halkımızın hakları için demokratik, şiddetsiz bir şekilde savaşacağız ve Karadağ'daki Sırp halkımızla birlikte olmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Sırp Patriği Irinej, " Sırp halkının ve Karadağ'daki Sırp kilisesinin durumunun tarihte hiç olmadığı kadar zor olduğunu" belirtti.

İrinej, "Bugün Karadağ'da yaşananlar ne Osmanlı İmparatorluğu döneminde ne de komünizm sırasında olmadı.  Amaç Ustaşa’ların Hırvatistan'da yaptığı gibi Sırp halkını kovmak ve Sırp Ortodoks Kilisesi'ni (SPC) yok etmektir.  Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Đukanović'in halkını ve şimdi Karadağ'da az ya da çok yarattığı durumu akılda tutup tutmadığını soruyorum. Yaptıkları plan,  Karadağ’da artık Sırp Ortodoks Kilisesi ve Sırp Ortodoks halkı olmaması üzere olduğu açıktır " dedi.


*Ustaşa *- Hırvat Devrimci Hareketi, bilinen adıyla Ustaše 1929-1945 yılları arasında faaliyet gösteren Hırvat, faşist, aşırı milliyetçi örgüt. Üyeleri, yüzbinlerce Sırp, Yahudi, ve Roman asıllı insanı ve II. Dünya Savaşı sırasında Yugoslavya'daki siyasi muhalifleri öldürdü.

Kaynak: saff.ba, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?