banner39

Poroşenko; 'Ben de Kırım Tatarıyım'

Kırım Tatarlarına yönelik baskılar devam ederken, Ukrayna devlet başkanı Poroşenko, konuyu ABD Kongresi'nde dile getirdi

Balkanlar 19.09.2014, 11:06 19.09.2014, 11:39
Poroşenko; 'Ben de Kırım Tatarıyım'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Kongre'sine hitap eden Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Kırım Tatarlarına uygulanan baskıları gündeme getirdi. Poroşenko, konuşmasında Kenedy'ye gönderme yaparak,"Ben Kırım Tatarıyım, özgürlüğümden vazgeçmeyeceğim" ifadelerini kullandı.

ABD'de dün Kongre üyelerinin önünde konuşan Poroşenko, tüm dünyayı, ilhak edilen Kırım'daki Kırım Tatarlarına karşı yapılan suçlara dikkat etmeye ve susmamaya çağırdı.

Son birkaç ay içinde birçok insanın öldürüldüğünü anlatan Poroşenko, Rusya yanlısı milisler tarafından öldürülen Kırım Tatarı Reşat Ametov'dan da bahsetti.

Poroşenko, "Kırım işgalinin başladığı ve milyonlarca kişinin kendini felç olarak hissettiği zamanlarda 39 yaşındaki Reşat Ametov susmamaya karar verdi. Kırım Tatar halkının cesur oğlu, tek başına işgalcilere karşı çıktı. Kimliği belirsiz kişiler, Ametov'u zorla tutuklayıp güvenlik kameralarının çektiği yerden götürdü. İki hafta sonra vahşice öldürülmüş Ametov'un cesedi bulundu" dedi.

Ametov'un bu cesur davranışından söz eden Poroşenko, "Eminim ki, Reşat Ametov bunu özgürlük için yaptı, çocukları Stalin zamanında olduğu gibi köle olarak yaşamasın diye yaptı. Belli bir zaman sonra Kırım işgalinin geçmişte kalacağından eminim. Kırımlılar Ametov'un yaptığını hatırlayacak ve onun cesaretini unutmayacak" kaydetti.

Ukrayna'nın her zaman Kırım Tatarlarıyla beraber olacağını belirten Poroşenko, günümüzde tüm özgür insanların, daha önce ABD Devlet Başkanı John Kennedy'nin söylediği sözlerini Kırım Tatarlarına uyarlayarak "Ben Kırım Tatarıyım ve beni hiçbir şey özgürlüğümden vazgeçtiremez" demesi gerektiğini kaydetti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?