banner39

Poroşenko: Minsk mutabakatı umut veriyor

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, "Minsk'teki görüşmelerde sağlanan mutabakat, doğudaki krizin çözümü için umut veriyor" dedi.

Balkanlar 13.02.2015, 23:12 13.02.2015, 23:12
Poroşenko: Minsk mutabakatı umut veriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Minsk'teki görüşmelerin ardından sağlanan mutabakatın doğudaki krizin çözümü için umut verdiğini belirtti.

Petro Poroşenko, Kiev yakınlarındaki askeri birliği Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile birlikte ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. İncelemeleri çerçevesinde askeri araçları gözden geçiren Poroşenko, ayrıca askerlere sohbet etti.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Poroşenko, Minsk'teki uzun süren görüşmelerin ardından sağlanan mutabakatın, doğudaki krizin çözümüne ve bölgedeki gerginliğin düşmesine umut verdiğini kaydederek, “Daha barışa kadar çok var ama bu, gerginliğin azalmasına giden yol” ifadesini kullandı.

Poroşenko, Minsk uzlaşmalarının çalışacağı konusunda kimsenin tam emin olamayacağını, ancak dün sağlanan uzlaşmanın özelliğinin Üçlü Temas Grubu'nun değil, belki de dört ülkenin liderlerinin uzlaşması olmasıyla önem taşıdığını vurguladı.

Poroşenko, bu savaşın, zafere ulaşmak için yüksek askeri moral, halkın tam desteği, çağdaş silah ve askeri araç ile cesaret ve kahramanlığın gerektiğini bir kez daha sergilediğini kaydederek, Ukrayna ordusunun en çağdaş donanımlarla donatılacağını ifade etti. Poroşenko, "Savunmada tasarruf etmek geçmişte kaldı. Ülkeyi savunanlar, zafer için gereken her şey ile donatılmış olacaktır" ifadesini kullandı.

Poroşenko, incelemelerinin ardından doğudaki ayrılıkçılara karşı savaşan askeri birliğe 5 adet askeri araç hediye etti, ayrıca doğudaki çatışmalarda cesaret gösteren 4 komutanı "Ukrayna Kahramanı" unvanıyla ödüllendirdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?