banner39

Poroşenko: Seçimler şeffaf bir ortamında gerçekleşti

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, "Seçimler dürüst, demokratik, şeffaf ve yüksek siyasi rekabet ortamında gerçekleşti" dedi

Balkanlar 27.10.2014, 00:55 27.10.2014, 08:04
Poroşenko: Seçimler şeffaf bir ortamında gerçekleşti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, seçimlerin, dürüst, demokratik, şeffaf ve yüksek demokratik ortamda gerçekleştirildiğini belirtti. 

Poroşenko, erken genel seçimlerin saat 20.00 itibarıyla sona ermesinin ardından ulusal televizyon kanalından halka seslendi.

Demokrasi bayramı olarak nitelendirdiği seçimler dolayısıyla halkı kutlayan Poroşenko, "Seçimler dürüst, demokratik, şeffaf ve yüksek siyasi rekabet ortamında gerçekleştiği" dedi. Oy sayımının da Avrupa standartlarına göre yapılacağını dile getiren Poroşenko, ulusal çıkış anketlerinin ilk sonuç değerlendirmesi yapmaya imkan verdiğini söyledi. Dün, vatandaşlardan, demokratik, reformcu, Avrupa'ya doğru ilerleyecek Ukrayna yanlısı bir gelecek için oy vermelerini istediğini hatırlatan Poroşenko, "Bu çağrımı dinlediğiniz ve desteklediğiniz için teşekkür ederim" diye konuştu. 

Poroşenko, seçmenlerin dörtte üçünden fazlasının Ukrayna'nın Avrupa'ya yönelik ilerlemesini desteklediğini kaydederek ilk belirlemelere göre, yüzde 50'den fazla oy alan hükümet yanlısı partilerin, parlamento seçimlerinde hiçbir zaman bu kadar yüksek oy almadığını bildirdi. Poroşenko, seçmenlerin, Barış Planı'nı destekleyen siyasi partiler için oy verdiğini, doğudaki sorunu güç kullanarak çözmekten yana olan siyasi partilerin ise azınlıkta kaldığını kaydetti. 

Halkın yargısının Ukrayna Komünist Partisine "ölüm kararı çıkarmasının" seçimin diğer bir sembolik sonucu olduğunu ifade eden Poroşenko, son 96 yılda ilk defa Ukrayna Parlamentosunda komünistlerin olmayacağını ve Ukrayna halkının "Beşinci Koloni'ye karşı güçlü bir darbe vurduğunu" belirtti. 

Seçim sonuçlarından memnun kaldığını aktaran Poroşenko, hükümetin yeniden yapılacağını ve en kısa zamanda yeni hükümetin kurulmasını beklediğini belirtti. Partisinin koalisyon hükümeti kurulmasını öngören tasarıyı hazırladığını söyleyen Poroşenko, burada makamların ve koltukların değil, ilkeler ve prensiplerin, reformlar ve yeni yasaların söz konusu olduğunu vurguladı.

Poroşenko, seçimlerin sona ermesinin ardından düzenlediği basın toplantısında da parlamentoda koalisyonun kurulmasına ilişkin görüşmelerin yarın başlayacağını ve kendisinin en kısa zamanda bu koalisyon tarafından önerilecek başbakan adayını sunacağını kaydederek "Petro Poroşenko Bloku"nun bu koalisyonun esasını oluşturacağını bildirdi. Poroşenko, yeni kurulacak kabinede, bakanlıkların sayısının azaltılacağını da ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?