banner39

Poroşenko uzlaşmadan umutlu

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkesinin Minsk'te yapılacak üst düzey zirvede uzlaşma sağlanacağına umut ettiğini belirtti.

Balkanlar 09.02.2015, 23:33 09.02.2015, 23:33
Poroşenko uzlaşmadan umutlu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkesinin Minsk'te yapılacak üst düzey zirvede uzlaşma sağlanacağına umut ettiğini belirtti.

Devlet Başkanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, Petro Poroşenko Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ile telefonda görüştü. Görüşmede Poroşenko ve Komorowski, doğudaki duruma ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

Poroşenko, istikrarlı ve ön koşulsuz ateşkesin sağlanması, ağır silahların geri çekilmesi, yabancı askerlerin Ukrayna topraklarından çıkarılması konusunda ısrarcı oldukların, ülkeye yabancı asker ve silahların yasa dışı girişinin engellenmesi için ülke sınırlarının kontrolünün sağlanması, AGİT gözetiminin temin edilmesi ve rehinelerin serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Poroşenko, Ukrayna'nın diplomatik temsilciler düzeyinde Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya'nın yer aldığı Normandiya formatı çerçevesinde istişarelerini sürdürdüğünü, Üçlü Temas Grubu toplantılarında da bu çerçevede istişarelerde bulunacağını bildirdi. Poroşenko, 11 Şubat'ta Minsk'te gerçekleştirilecek üst düzey zirvede, uzlaşmanın sağlanacağına umut ettiğini dile getirdi.

Polonya Cumhurbaşkanı Komarowski de kendisi ve halkı adına Ukrayna Devlet Başkanına desteğini dile getirdi, Ukrayna halkı ve Avrupa yolunda ilerleme çabalarını desteklediklerini ifade etti. Komarowski, bir yıl önce Avrupa geleceği için zorlu mücadele veren Ukrayna'nın Avrupa siyasi alanda da desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Komarowski, ayrıca Poroşenko'yı ülkesine davet etti.

Ukrayna'nın doğusundaki gerginliğin son dönemde yeniden yükselmesiyle bölgedeki çatışmalar ve can kayıpları da artarken, son olarak taraflar arasında Minsk'te yapılan Üçlü Temas Grubu toplantısında, doğudaki gerginliğin giderilmesi konusunda uzlaşma sağlanamamıştı.

Bunun üzerine, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, geçen Perşembe günü Kiev'de Petro Poroşenko ile ertesi gün de Moskova'da Vladimir Putin ile görüşmelerde bulunmuş, dün de Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya liderleri telekonferans yöntemiyle yaptığı görüşmelerde, doğudaki krizin çözümü için 11 Şubat'ta, Belarus'un başkenti Minsk'te bir araya gelinmesi konusunda mutabakat sağlanmıştı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?