banner39

Poroşenko'dan Doğu Ukrayna için ateşkes çağrısı

Ukrayna devlet başkanı Poroşenko, ülkedeki şiddetin ve can kayıplarının önüne geçebilmek için ateşkes ilan edilmesi gerektiğini açıkladı. Poroşenko şiddetin sona ermesi için de bir yol haritası açıkladı

Balkanlar 09.06.2014, 10:00 09.06.2014, 10:50
Poroşenko'dan Doğu Ukrayna için ateşkes çağrısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna’nın yeni Devlet Başkanı Petr Poroşenko, ülkenin doğusunda devam eden çatışmaların sona erdirilmesi çağrısı yaptı.

Ukrayna'da 25 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimler sonrasında devlet başkanı seçilen 'çikolata kralı’ lakaplı Poroşenko, ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılardan silahlarını bırakmasını istedi. ‘Eli kana bulanmamış’ olanlar ile ilgili herhangi bir cezai işlem uygulanmayacağını açıklayan Ukrayna lideri, Rus milislere silah bırakmaları için haftasonuna kadar süre tanıdı.

Ukrayna devlet başkanı, önceki gün Fransa’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmişti. İki lider, Ukrayna’nın doğusunda akan kanın durması için tarafların askeri eylemlere son vermesi gerektiği üzerinde uzlaşmıştı.

Petr Poroşenko, cumartesi günü Ukrayna meclisindeki yemin töreni sırasında ise çatışmalara son verecek bir plan açıkladı. Kiev’deki töreni Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Joe Biden da izledi.

Bu arada Ukrayna ordusu, Slavyansk’taki ayrılıkçılara karşı bir harekat başlattı. Moskova yönetimi, Kiev’in harekatta sivillerin bulunduğu bölgelere füze saldırısı düzenlediğini öne sürdü. Rus medyası, bölge sakinlerinin temel gıda ve su sıkıntısı çektiğini aktarıyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?