banner39

Poroşenko'dan, Donetsk ve Lugansk'a uyarı

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, "Donetsk ve Lugansk'ın bazı bölgelerinde yapılan sözde seçimlerin bölgedeki barış sürecini tehlikeye sokacağını" belirtti.

Balkanlar 02.11.2014, 21:27 03.11.2014, 08:12
Poroşenko'dan, Donetsk ve Lugansk'a uyarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, "Donetsk ve Lugansk'ın bazı bölgelerinde yapılan sözde seçimlerin bölgedeki barış sürecini tehlikeye sokacağını" belirtti.

Petro Poroşenko, yaptığı açıklamada, Donetsk ve Lugansk'ın işgal edilen bölgelerinde yapılan seçimlerin halkın iradesi ile herhangi bir ilgisi olmadığını, bunun Minsk anlaşmasının kaba bir ihlali olduğunu ifade etti.

Ukrayna ve bütün uygar dünyanın seçimleri tanımayacağını belirterek "Zaten şimdiden dünyanın önde gelen ülkeleri ve uluslararası kuruluşlar, sözde seçimleri kınadı" ifadesini kullanan. Poroşenko, söz konusu seçimleri Rusya'nın da tanımayacağını umut ettiğini söyledi.

Poroşenko, Ukrayna topraklarında yapılan ve Ukrayna vatandaşlarının oy kullandığı tüm seçimlerin yasalara uygun olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti. Minsk protokolünün, doğudaki bazı bölgelerde, Ukrayna yasalarına uygun olarak yerel seçimlerin yapılmasını öngördüğünü hatırlatan Poroşenko, bundan dolayı söz konusu uluslararası anlaşmanın ihlal edilmesinin, bölgedeki barış sürecini tehlikeye sokacağını ve Ukrayna'nın da buna yeterli bir yanıt vereceğini bildirdi. Poroşenko, ayrıca doğudaki birçok kentte sokaklara çıkarak Ukrayna'nın birliğini destekleyen Ukraynalılara da teşekkür etti.

Bugün doğudaki Rus yanlısı ayrılıkçılar, tek taraflı olarak ilan ettikleri Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinde Ukrayna'nın tanımadığı başkanlık ve parlamento seçimlerini gerçekleştiriyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?