banner39

Poroşenko'dan Kırım'ı geri alma planı

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Kırım'ın Rusya'nın egemenliğinden kurtarılması için yeni bir uluslararası mekanizma önerdi.

Balkanlar 14.01.2016, 22:26 15.01.2016, 11:53
Poroşenko'dan Kırım'ı geri alma planı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, yılın ilk basın toplantısında yaptığı konuşmada, Kırım'ın Rusya'dan kurtarılması için önerdiği Cenevre Plus isimli mekanizmada AB üyesi ülkeler, ABD ve Budapeşte Memorandumuna imza atan ülkelerin yer alması gerektiğini savundu.

Ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Donetsk ve Lugansk bölgesinin Ukrayna'nın egemenliğine geçeceğini bildiren Poroşenko, "En uygun format Cenevre Plus'tur. Donbas ve Kırım'ın geri alınması siyasi ve diplomatik yollarla uluslararası hukukun uygulanması ile gerçekleşebilir" dedi.

Kırım’ın işgalden kurtarılması için yeni bir uluslararası mekanizma kurulmasını öneren Poroşenko, "Kırım'ın geri alınması mücadelesi gündemin birinci sırasında yer almaktadır. Ve biz yarımadanın işgalden kurtarılması için yeni bir uluslararası mekanizmanın oluşturulmasını öneriyoruz. Bence, en uygun format Cenevre Plus. Bu da Avrupa Birliği üyesi ortaklarımızın ABD’nin ve Budapeşte memorandumuna imza atan ülkelerin katılımı ile gerçekleşebilir. Donbas ve Kırım’ın geri alınması gibi meseleler siyasi ve diplomatik yollarla uluslararası hukuk ile gerçekleşebilir" şeklinde konuştu.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?