banner39

Prizren Emin Paşa camii restore edildi

Prizren'deki Osmanlı mirası; Emin Paşa Camii TİKA tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarıyla yenilendi. Restore çalışmaları kapsamında camiinin tahribata uğrayan dış kısmının yanı sıra içi de kalem işi süslemelerle bezendi

Balkanlar 30.07.2015, 18:17 31.07.2015, 07:15
Prizren Emin Paşa camii restore edildi

Kosova'nın tarihi kenti Prizren'de, Osmanlı döneminden kalan mimari eserler yapılan restorasyonlar sayesinde yeniden hayat buluyor. 19. yüzyılda inşa edilen Emin Paşa Camii de bu eserlerden biri. Tahir Paşa'nın oğlu Mehmet Emin Paşa tarafından yaptırılan cami, son dönem Osmanlı mimarisinin seçkin örnekleri arasında.

Tarihi cami, Türkiye Cumuriyeti Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın yürüttüğü proje kapsamında yenilendi. Cami restorasyonuna 2 yıl önce TİKA'nın Kosova Kültür, Gençlik Spor Bakanlığı ve Kosova İslam Birliği temsilcilerıyle imzaladığı protokol ile başlandı.

CAMİNİN BÜTÜN KISIMLARI YENİLENDİ

Restore çalışmaları kapsamında camiinin tahribata uğrayan dış kısmının yanı sıra içi de kalem işi süslemelerle bezendi. Cami girişinde yer alan mermer kabartma levha ve cami avlusundaki şadırvan dahil mabedin tahribata uğrayan kısımları restore edildi. Aslına uygun hale getirelerek ibadete açılan caminin henüz resmi açılış töreni yapılmadı. Yeni görünümüyle göz kamaştıran cami Prizrenli Müslümanlarla dolup taşıyor.

Şehrin merkezinde yer alması nedeniyle de cami, özellikle Cuma namazlarında yoğun bir cemaate ev sahipliği yapıyor. Çok dilli yapıya sahip olan Kosova'daki bütün camiilerde oldugu gibi, Emin Paşa Camii'nde de hutbe Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça olmak üzere üç dilde okunuyor. Tarihi yapının hemen karşısında yer alan iki büyük binanın da restore edilerek, Kur'an kursu olarak açılması ve Prizrenliler'in hizmetine sunulması planlanıyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?