Prizren Üniversitesi'nde bu yıl Türkçe yok

Prizren Üniversitesi’nde Türkçe ve Boşnakça bölümler bu yıl açılmayacak

Prizren Üniversitesi'nde bu yıl Türkçe yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Prizren Üniversitesi'nde bu yıl Türkçe ve Boşnakça bölümlerde kayıtlar askıya alındı.

Kosova Eğitim Bakanlığı’na bağlı Akreditasyon Merkezi Yönetmeliği’nin, her bölüm için 3 doktoralı öğretim görevlisi şartı nedeniyle Türkçe ve Boşnakça bölümlerde kadro yetersizliğinden birinci sınıflar açılamıyor. Geçen yıl ve bundan önce kaydını yapan öğrenciler öğrenimlerine normal bir şekilde devam edecek.

Prizren Üniversitesinde mevcut durum eğitimcilerin olduğu kadar siyasilerin de gündeminde. Bölümlere öğretim görevlileri yetiştirmek için 5 yıllık geçici akreditasyon isteniliyor.

İlköğretimden üniversite düzeyine kadar Türkçe eğitimin resmi olarak devlet okullarında verildiği Kosova’da, bu yıl ilk kez Kosova Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Akreditasyon Merkezi kararıyla birinci sınıfların açılması için en az 3 doktoralı öğretim görevlisi şartı getirildi.

Eskiden TİKA’nın desteğiyle kadro ihtiyacının Türkiye’den gelen akademisyenler tarafından giderildiğini belirten Yıldırım, ancak TİKA’nın eğitim birimini Yunus Enstitüsü’ne devretmesiyle bu desteğin kesildiğini söyledi. 

TÜRK  SİYASETÇİLERİN ÇABALARI DEVAM EDİYOR

Prizren Üniversitesi’nde Türkçe, Okul Öncesi Eğitim ile Sınıf Öğretmenliği bölümlerin açılmaması konusunda Türk siyasetçileri de yoğun çaba harcıyor.

Sorunun hukuki boyutu olduğuna dikkati çeken Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Prizren Üniversitesi’nde Türkçe bölümlerin açılması sorunu üzerinde durduklarını belirtirken istenen şartların yerine getirilmesi için yoğun çaba harcanması gereğine de işaret etti. İlerideki dönemde yeni bölümlerin açılması üzerinde durulacağına işaret eden Yağcılar, akreditasyon için şartların yerine getirilmesi üzerinde odaklanılması gereğine vurgu yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2016, 14:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35