banner39

banner35

Puitin'den sürpriz 'Ukrayna'nın siyasi bütünlüğü' açıklaması

Rusya lideri Putin, Ukrayna'nın siyasal sorunlarını bir an önce çözmesi ve siyasi bütünlüğü sağlaması gerektiğini söyledi

Balkanlar 18.12.2014, 15:37 18.12.2014, 16:18
Puitin'den sürpriz 'Ukrayna'nın siyasi bütünlüğü' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olağan sene sonu basın toplantısında Ukrayna'daki iç karışıklıkla ilgili meselelere de değindi. Putin, Ukrayna'nın siyasi bütünlüğünü sağlamak zorunda olduğunu söyledi.

Rus lider, Ukrayna'nın mümkün olan en kısa sürede iç karışıklık krizini çözmesi gerektiğini ve Moskova'nın Ukrayna ile olan birliklerinin yeniden kurulmasını hedeflediğini söyledi. 

Putin, yıl sonu toplantısındaki konuşmasında Ukrayna yönetimini bazı konularda da uyardı. Putin, Kiev'in ülkede barış istiyorsa tüm bölgelere saygı göstermesi gerektiğini dile getirdi. Putin ayrıca, NATO'nun Ukrayna'daki faaliyetlerini ve Doğu Avrupa'ya genişlemesini eleştirdi ve bu genişlemeyi yeni Berlin Duvarı'nın inşası olarak nitelendirdi. Putin, NATO'nun bölgeye gelişinin yersiz olduğunu, Ukrayna'nın ayrılıkçılara karşı silahlı güç kullanmasını yeterli gücünün zaten var olduğunu savundu.

Putin'in Ukrayna ile ilgili açıklamalarından satışbaşları şu şekilde sıralanıyor; "Ukrayna'daki krizin ne kadar erken çözülürse o kadar iyi olacağını düşünüyoruz. Sorun ekonomik kısıtlamalar veya silah kullanma gibi baskı yollarıyla değil siyasi araçlarla çözülmeli. Biz siyasi bir alanın yeniden inşa edilebileceğini düşünüyoruz. Bunun ne olacağını şimdiden söylemek zor. Ancak hedeflenmesi gereken şeyin bu olduğu gözleniyor. Kavganın iki tarafının da bunu hedeflemesi gerek. Ukrayna'nın güneydoğusunda yaşayan insanlara saygı gösterilmeli. Bize göre Ukrayna hükümetinin şu an ülkenin doğusunda yürüttüğü operasyon, cezalandırıcı bir operasyondur. Bence iki tarafın da koşulsuz şekilde esirleri takas etmeleri gerek."

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?