banner39

Putin, 'Ukrayna silah kullanarak suç işlemiştir'

Rusya devlet başkanı Putin, soru-cevap şeklinde yaptığı basın açıklamasında Ukrayna'da yaşanan gelişmelere değindi, Ukrayna hükümetinin dün gece gerçekleştirdiği müdahale sonucu üç Rusya yanlısı milisin ölmesini ise suç olarak değerlendirdi

Balkanlar 17.04.2014, 14:37 17.04.2014, 15:28
Putin, 'Ukrayna silah kullanarak suç işlemiştir'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusunda yaşanan gelişmeleri ve şiddet olaylarını konuşmak için bir basın toplantısı düzenledi. Putin toplantıda, Ukrayna hükümetinin silah kullanarak suç işlediğini ileri sürdü.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in soru-cevap şeklinde gerçekleşen basın açıklamasının ana konusu Ukrayna'nın doğusunda gerçekleşen olaylardı. Putin, Ukrayna hükümetinin dün gece Rusya yanlısı göstericilere müdahale etmesi sonucu üç Rusya yanlısı milisin ölmesini ise sert bir dille eleştirdi. 

Putin, "Kiev yönetimi, ülkenin doğusundaki olayları bastırmak için silah kullanarak suç işlemiştir" dedi.

Cenevre'de gerçekleşen dörtlü görüşmeye de değinen Putin, "Cenevre'deki Dörtlü Ukrayna görüşmesi göstermelik olmamalı, bu toplantıdan bir sonuç alınmalı." dedi.

Putin'in sorulara verdiği cevaplardan öne çıkanlar;

"Kırım'da öz savunma güçlerinin arkasında Rus askeri vardı. Olmasaydı, referandum yapılamazdı. Kırım'da Rus askeri güçlerinin faaliyetleri önceden planlanmamıştı, ancak oldukça profesyoneldi. Rusya Kırım'ı zorla ele geçirmedi. Rusya sadece Kırım'daki insanların iradesini ifade etmesi için ortam oluşturdu."

"Ukrayna'nın güneydoğusu Çar döneminde Ukrayna'ya dahil değildi. Novorossiya (Ukrayna'nın güneydoğusu) bir şekilde Ukrayna'ya geçti, ama halk orada kaldı. Ukrayna'da mesele seçimin mi, referandumun mu önce olması değil. Mesele Ukrayna'daki Ruslara garanti verilmesi. Ukrayna'da askerimiz yok. Umarım asker göndermek zorunda kalmam."

"Ukrayna'daki 25 Mayıs seçimi meşru değil. Seçimin meşru olması için anayasayı değiştirmeleri gerekiyor. Anayasa değişikliği olmadan Ukrayna'da cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılması mümkün değil."

"Rusya Ukrayna'nın doğalgaz borcunu ödemesi için bir ay daha bekleyecek, sonra avans sistemine geçecek."

"Batı'nın yaptırımları ve NATO'nun genişlemesi bizi korkutmuyor. Korkmaya gerek yok. Kırım kararımız kısmen Ukrayna'nın NATO üyeliği tehlikesiyle ilgiliydi."

Putin Avrupalı liderlerle ilgili, "Amerika'nın dinlemesinden korktuğu için evinde bile fısıltı ile konuşan insanlarla anlaşmak çok zor" ifadelerini kullandı.

"NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Danimarka Başbakanı olduğunda bir kez beni görüşmeye davet etti, konuşmamızı gizlice kayda aldı, şimdi ona nasıl güvenelim?"

KİEV, GÖSTERİCİLERE TESLİM OLAN TUGAYI CEZALANDIRACAK

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk vilayetine bağlı Kramatorsk'te, dün Rusya yanlısı silahlı eylemciler tarafından bloke edilmesinin ardından bazı askeri araçları alıkonulan 25. Hava Komando Tugayı lağvedilecek, askerler ise korkaklıkları ve silahlarını teslim etmelerinden dolayı mahkemeye çıkarılacak.

Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, bugün parlamentoda yaptığı konuşmasında, 25. Hava Komando Tugayının korkaklığından ve eylemcilere silahlarını teslim etmelerinden dolayı lağvedileceğini, askerlerin ise mahkemeye çıkarılacağına ilişkin talimat verdiğini belirtti.

Turçinov, 25. Hava Komando Tugayının, korkaklığından ve eylemcilere silahlarını teslim etmelerinden dolayı lağvedileceğini, askerlerin ise mahkemeye çıkarılacağını kaydederek, bununla ilgili olarak Savunma Bakanlığı ve Cumhuriyet Başsavcılığına gereken talimatın verildiğini ifade etti. 

Turçinov, ayrıca dün gece askeri araç ve silahların ele geçirilmesine ilişkin Mariupol'daki askeri birliğe yapılan saldırının önlendiğini kaydederek, saldırı sırasında saldırganların silah, el bombası ve molotof kokteyli kullandıklarını dile getirdi. Turçinov, bu saldırı sırasında meydana gelen çatışmada 3 saldırganın öldürüldüğünü, 13'ünün yaralandığını, 63 saldırganın ise yakalandığını hatırlatarak, saldırının ardından kaçmayı başaran saldırganların yakalanmasına ilişkin operasyonun sürdüğünü vurguladı.

Ukrayna'nın doğusundaki Kramatorsk'tan Slavyansk kentine girişte, dün Rusya yanlısı vatandaşlar, Ukrayna silahlı kuvvetlerine ait tank ve zırhlı araçların kente girmesini engellerken, daha sonra söz konusu askeri araçlar, askeri üniformalı şahıslar tarafından Slavyansk kentine götürülmüştü.

sürecek...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?