Putin Ukrayna'nın askeri varlığı teslim edilecek dedi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Kırım'da saf değiştirmeyen Ukrayna askeri birliklerinin tüm varlıkların Kiev yönetimine iade edilmesini istedi

Putin Ukrayna'nın askeri varlığı teslim edilecek dedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tek taraflı bağımsızlık ilan eden ve Rusya'ya bağlanma kararı imzalayan Kırım'da, saf değiştirmeyen askerlerin ekipman ve techizatlarının Ukrayna'ya iade edilmesi talimatı verdi.

Putin'in Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve diğer üst rütbeli askerlerle yaptığı görüşmede, Kırım'da görevli olan ve Rusya tarafına geçmeyen Ukraynaaskeri birliklerine ait tüm varlıkların, Ukrayna'ya iade edilmesi emrini verdi.

Rusya'nın iade edeceği askeri varlıkların, Ukrayna'ya ait gemiler ve uçaklar olduğu belirtildi.

KIRIM'DA TOPRAK TAHSİSİ VE ÖZELLEŞTİRME DURDURULDU

Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden ve Rusya'ya bağlanma anlaşması imzalayan Kırım Hükümeti, ülkede toprak tahsisinin ve özelleştirmenin durdurulduğunu açıkladı.

Kırım Parlamentosu'nun, Başbakan Yardımcılığı görevine getirdiği Rüstem Temirgaliyev açıklamasında, Kırım’da toprağın ayrılması ve özelleştirilmesine moratoryum uygulama kararı aldıklarını, bu kararın genel kalkınma planı hazırlanana kadar geçerli olacağını bildirdi.

Kalkınma planını hazırlama görevinin Rusya Federasyonu Yerel Kalkınma Bakanlığı ile Rusya Federasyonu İnşaat Bakanlığına verildiğini belirten Temirgaliyev, Soçi olimpiyatlarının düzenlendiği tesisleri yapan uzmanların Kırım’da çalışmaya başladığını vurguladı.

Kıyı alanları dahil olmak üzere Kırım’da düzensiz inşaatın yapılmayacağını aktaran Temirgaliyev, kalkınma konseptinin 25 Nisan’a kadar tamamlanacağını ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 14:56
banner53
YORUM EKLE

banner39